Dawne sanatorium Odrodzenie w Sokołowsku przechodzi odrodzenie. Placówkę przystosowano do nowej roli. Poznajcie szczegóły i zobaczcie zdjęcia budynku po remoncie.


Sanatoria Dolnośląskie Sp. z o.o. otworzyły 12 września 2018 roku pierwszy w naszym powiecie Dom Wczasów Dziecięcych "Odrodzenie” w Sokołowsku. Dziecięce sanatorium mieszczące się na ul. Głównej 15 to całoroczna placówka oświatowa, zapewniająca opiekę i naukę uczniom poza miejscem stałego zamieszkania. Budynek dawnego sanatorium "Odrodzenie" przeszedł generalny remont. - W obiekcie mieści się 60 miejsc w pokojach dla dzieci, a także świetlica, sale do nauki, na terenie przylegającym boisko, plac zabaw i wiata do grilla. Podczas remontu wymieniono windę, wszystkie instalacje, stolarkę, budynek ma też nową elewację i balkony - mówi Barbara Grzegorczyk, prezes zarządu Sanatoria Dolnośląskie Sp. z o.o. Na potrzeby dzieci odwiedzających Sokołowsko przygotowano wygodne pokoje, nowoczesny sprzęt w świetlicy i salach lekcyjnych, a także odnowione i estetyczne otoczenie budynku z małą architekturą zieleni oraz miejscem do gier i zabaw. 
Remont i adaptacja kosztowały 3,730 tys. zł i zostały sfinansowane ze środków własnych spółki z dofinansowania PFRON oraz dzięki dokapitalizowaniu spółki ze środków województwa dolnośląskiego.



Dzieci i młodzież w DWD "Odrodzenie" czeka całodobowa opieka pedagogiczna oraz opieka medyczna (pielęgniarka), całodzienne wyżywienie wg zasad zdrowego żywienia, zajęcia sportowo-rekreacyjne w terenie górskim Sokołowska, zajęcia stacjonarne - kulturalno-rozrywkowe, gry i zabawy świetlicowe (tenis stołowy, cymbergaj, hokej, bilard, inne), wycieczki piesze i autokarowe. Budynek dysponuje też salą idealną do organizacji zabaw i dyskotek, a także ogrodem z miejscem przygotowanym na potrzeby ognisk. – Obiekt dedykujemy dzieciom, które będą przyjeżdżały do Sokołowska przez cały rok, aby korzystać z naszych usług opiekuńczo - edukacyjnych, wspaniałego klimatu i otoczenia – dodaje Grzegorczyk.

Obecna podczas Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, podkreśliła że to szósta tego typu placówka na Dolnym Śląsku, a spółka poszukuje dla siebie nowych nisz i dywersyfikuje ofertę, a także sięga na potrzeby odnawiania kolejnych obiektów funduszy zewnętrznych.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli samorządu ze wszystkich szczebli, a także przedstawicieli zarządów innych obiektów uzdrowiskowych w całym regionie.

Elżbieta Węgrzyn