Już po raz drugi tysiące kobiet w całej Polsce oceniają porodówki i opowiadają o swoich doświadczeniach na oddziałach położniczych. Zachęcamy mieszkanki Wałbrzycha oraz regionu i do udziału w akcji "Głos matek ma moc zmiany"!

 

Dzięki głosom kobiet i opowieściom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii już zebranych pomoże w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy.

Sprawdza ona jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali - od izby przyjęć do momentu wyjścia. Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki. Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.

W akcji można brać udział do 26 maja 2019. Ocenić opiekę, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie, a także warunki, kobiety mogą w anonimowej ankiecie na stronie  ankieta.rodzicpoludzku.pl.
oprac. i fot. ilustracyjne ELW