Jak co roku w Wałbrzychu odbyła się po raz dziewiąty akcja „Bądź dla siebie najważniejsza”, kolejna spod znaku różowej wstążki, poświęcona profilaktyce raka piersi. W tym roku gwiazdą wieczoru był Łukasz Zagrobelny.


Rak piersi jest najczęstszym występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 17 tys. nowych zachorowań, niestety 5 tys. kobiet umiera z powodu zbyt późnego wykrycia. Przypominamy, że w naszym regionie w najbliższym roku około 150 kobiet dowie się, że wykryto u nich raka. Większość z nich można uratować. Czy tak się stanie, zależy w dużej części od samych kobiet. W wielu przypadkach rakowi piersi można zapobiec, ale trzeba go wcześnie wykryć, wtedy kiedy jeszcze nie ma widocznych symptomów choroby. Aż w 98% zmian rozpoznanych w pierwszej fazie da się wyleczyć.


Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, nadchodzący rok będzie wyjątkowy w naszym mieście, jeśli chodzi o natężenie akcji profilaktycznej skierowanej do kobiet i dziewcząt. - Wczoraj podpisaliśmy w imieniu gminy Wałbrzych umowę na realizację bardzo dużego projektu o wartości 2 mln zł, które zostaną przeznaczone na edukację, informację, profilaktykę raka piersi. Cel tego projektu jest taki, aby jak najwięcej kobiet zgłaszało się na badania profilaktyczne, a jest on tak duży, że zastanawialiśmy się z doktorem Pawłem Pyką, czy temu podołamy – mówił prezydent.


Niestety tylko kilkanaście procent przypadków raka piersi wykrywane jest na samym początku. Ciągle brak jest świadomości, nawyku samobadania i poddawaniu się badaniom specjalistycznym Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa Od-Nowa” już od 9 lat przypomina wszystkim Paniom o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Początkowo organizowane były marsze, następnie odbywały się spotkania w formie konferencji czy kampanie informacyjne. W ramach akcji odbyła się także projekcja filmu pt. „Piękne i bestia” w reżyserii Liliany Komorowskiej oraz Musical „Mamma Mia” w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół nr 2 w Wałbrzychu. Wydarzeniom towarzyszą warsztaty dla uczennic wałbrzyskich szkół, na przestrzeni tych lat uczestniczyło w nich już przeszło 1200 osób.


W tym roku również w spotkaniu pod hasłem „Bądź dla siebie najważniejsza” brali udział lekarze i pielęgniarki z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, którzy prowadzili wykłady przedstawiające najbardziej aktualne, wielodyscyplinarne metody leczenia związane z diagnostyką, kuracją onkologiczną, a także psychoonkologiczną. O pracy oddziału i najnowszych planach kupna dzięki pozyskanej dotacji kosztownego i bardzo nowoczesnego mammografu, który będzie piątym w Polsce, opowiedział dr Paweł Pyka. Prowadził też indywidualne konsultacje. Można było skorzystać z warsztatów profilaktycznych z wykorzystaniem fantomów (polegających na nauce samobadania i wczesnego wykrywania zmian), a także dowiedzieć się o możliwościach nowoczesnego leczenia w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala im. dra Sokołowskiego.


Jak mówiła podczas spotkania pielęgniarka Agnieszka Biel, do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka piersi należą: czynnik dziedziczności w rodzinie (ale tylko 5-10%), zbyt wcześnie stosowana antykoncepcja (13-14 lat), szkodliwe warunki pracy (bliskość tomografu czy RTG w wypadku pracowników szpitala, ale także wszystkie fabryczne linie produkcyjne, gdzie występuje promieniowanie jonizujące), pierwsza miesiączka przed 12-tym rokiem życia, aborcja, otyłość, bezdzietność, urodzenie pierwszego dziecka po 30-tym roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Obawy powinna wzbudzić widoczna asymetria piersi, zmiana kształtu, zaczerwienienie, zasinienie, jakiekolwiek wycieki z sutka jeśli nie ma laktacji, guzki, stwardnienia, powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pach i obojczyków oraz tak zwana „skórka pomarańczy”. Te objawy powinny skutkować natychmiastową wizytą u lekarza. Agnieszka Biel mówiła też o podstawowych technikach samobadania przed lustrem, czy pod prysznicem. Bardzo ważne jest, aby mamy dały swoim córkom przykład samobadania i regularnych wizyt u lekarza.


W tym roku organizatorki, radna rady miasta Alina i Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zaprosiły do Wałbrzycha piosenkarza Łukasza Zagrobelnego, który zaśpiewał dla uczestniczek wydarzenia (lub z nimi) swoje największe hity – „Życie na czekanie”, „Nie kłam, że kochasz mnie” czy „Nieprawdę”, śpiewał też nowsze przeboje i francuską piosenkę z powstającego właśnie musicalu.Czytaj też:
WAŁBRZYSKI SZPITAL WAŻNYM OŚRODKIEM W LECZENIU RAKA PIERSI
CENTRUM CHORÓB PIERSI JUŻ DZIAŁA
DIAGNOSTYKA NOWOTWORÓW W NOWYM ŚWIETLE

Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Historia wydarzenia: Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Zdrowa Od-Nowa”