Płatne testy na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań kosztują sporo - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zawiadamia, gdzie i pod jakimi warunkami można w naszym mieście wykonać test bezpłatny.


Tylko jeden dzień

- Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 12. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań.
Badanie możesz wykonać w 12 dniu kwarantanny pod warunkiem, że masz własny samochód, którym pojedziesz na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami.
Dzień wcześniej dostaniesz SMS z informacją, że możesz opuścić miejsce kwarantanny celem wykonania testu. Policja, która kontroluje Twoją obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie - informują w ślad za ministerstwem zdrowia inspektorzy PSSE.

Na miejsce pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani iść pieszo. Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie należy wysiadać nigdzie z samochodu. Może z nami jechać tylko osoba odbywająca kwarantannę.

- Jeśli nie masz możliwości bezpiecznego dotarcia na do punktu pobrań, skontaktuj się z sanepidem, który w uzasadnionych przypadkach ma możliwość, by umówić Cię na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny - dodają przedstawiciele PSSE.Jak zrobić badanie?


Na badanie:

- zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL;

- udaj się własnym autem bezpośrednio do najbliższego mobilnego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze;

- podczas wyjścia przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, idąc do auta, załóż maseczkę, kichaj we własny zgięty łokieć, zachowaj odległość 2 m od innych osób.

- Test jest bezpłatny, ale można go wykonać wyłącznie 12 dnia kwarantanny. Jeśli się zgłosisz w innym dniu, nie wykonasz testu. Nawet płatnie.

- Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.

- Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez laboratorium.


Co po badaniu?


Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:


- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny. W przypadku negatywnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny.

- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.


- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.


- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.


W przypadku dodatniego wyniku należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami, albo zgłoisć się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.
Jeśli wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, zostaniesz zaproszony na kolejny pobór próbki w punkcie mobilnym.Mobilny punkt poboru wymazu w Wałbrzychu:

Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
Sokołowskiego 4
58-309 Wałbrzych

Kontakt z placówką
601 768 507

Godziny przyjęć:
poniedziałek: 11:00-13:00
wtorek: 11:00-13:00
środa: 11:00-13:00
czwartek: 11:00-13:00
piątek: 11:00-13:00
sobota: 11:00-13:00
niedziela: 11:00-13:00

Płatna alternatywa -Wałbrzych: Mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa

Nasze na bieżąco aktualizowane informacje o koronawirusie w Wałbrzychu i regionie:
KORONAWIRUS: NIE MA NOWYCH ZAKAŻEŃ W REGIONIE (AKTUALIZACJA)


Opr. MS
Foto: Ryszard Burdek