25 marca 2020 uruchomiono kolejne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie wykonywane są testy w kierunku koronawirusa. W naszym regionie ruszą też badania kliniczne nad lekiem antywirusowym.


Nowe laboratorium

- 25 marca w Dolnośląskim Centrum Onkologii uruchomione zostało nowe miejsce, w którym będzie można robić testy. Będzie to miejsce dedykowane m.in. wykonywaniu szybkich testów personelu medycznego, który jest obecnie pod szczególną opieką. Bardzo nam zależy, by jak najmniej takich osób było lokowanych w kwarantannie i jak najmniej się zarażało. Kolejne punkty laboratoryjne są w przygotowaniu - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Natomiast marszałek Cezary Przybylski wskazał, iż kolejny tego typu punkt jest przygotowywany we wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej. Liczymy, że również Wałbrzych doczeka się takiego laboratorium, by nasze lokalne próbki nie musiały już być wożone do Wrocławia.


Testowany lek

Agencja Badań Medycznych przekazała Akademii Medycznej dodatkowe środki na badania kliniczne chlorichiny. Szpital na Koszarowej zgłosił swoją gotowość do badań nad wpływem chlorichiny (leku na malarię) i jego wpływu na łagodzenie ostrego przebiegu zakażenia koronawirusem u osób w grupie podwyższonego ryzyka. Wstępnie wiadomo, że około 20 - 25% pacjentów może tę chorobę przebywać w formie ostrej. Skuteczność chlorochiny sprawdzana została w w badaniach klinicznych w ponad dziesięciu szpitalach w Pekinie oraz dwóch chińskich prowincjach.

Inne testowane na świecie leki przeciwko koronawirusowi to: antywirusowy środek flavipiravir, remdesivir skuteczny przeciwko wielu rodzajom wirusów, w tymi najgroźniejszymi. 

oprac. ELW
fot. ilustracyjne