W województwie dolnośląskim powstają izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Izolowanym pacjentom zapewniona zostanie opieka medyczna, psychologiczna oraz wyżywienie.

W izolatoria zmienione zostaną wskazane przez wojewodów hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Pierwsze dolnośląskie izolatorium działa w Obornikach Śląskich. Kolejne powstało w hotelu Wieniawa we Wrocławiu przy ulicy Gajowickiej. Za jego prowadzenie odpowiadać będzie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. J. Gromkowskiego. Kolejny obiekt uruchomiony zostanie w Bolesławcu.

Na Dolnym Śląsku do izolatoriów będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Do otwarcia izolatorium w hotelu Wieniawa przyczynili się również wolontariusze - studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Odpowiednio zabezpieczeni w rękawiczki lateksowe oraz maseczki ochronne, przystosowywali pokoje dla medyków oraz pacjentów. Dzięki ich zaangażowaniu i sprawnej organizacji pracy, w kilka godzin przygotowanych zostało 150 pomieszczeń.

Izolatoria są uruchamiane zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020. Funkcjonowanie obiektów będzie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Również w naszym regionie powstają obiekty niezbędne, tyle tylko, że na potrzeby kwarantanny. W Wałbrzychu na ten cel wskazano internat Julia, a w powiecie sanatorium w Sokołowsku. O obiektach sanatoryjnych wyznaczonych na potrzeby kwarantanny - Wałbrzych region: Sanatoria jako miejsca kwarantanny?


oprac. ELW
fot. ilustracyjne