Do 6 lutego trwa czas na składanie ofert placówek medycznych zainteresowanych przeprowadzeniem na terenie Wałbrzycha szczepień oraz kampanii informacyjnej. Miasto przeznaczyło na ten cel 292 tys. zł, a zakupowana na ten cel szczepionka pozwoli zminimalizować ryzyko groźnych nowotworów. Tylko, czy mieszkańcy zechcą skorzystać z tej szansy?

Szczepionka na raka

Celem otwartego konkursu ofert jest wybór realizatora w 2019 roku „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2019–2021”, obejmującego szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV typu HPV-6, HPV-11, HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-45, HPV-52, HPV-58, dziewcząt urodzonych w 2007 roku, zamieszkałych i zameldowanych na pobyt stały na terenie miasta Wałbrzycha w 2019 oraz przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej dla ich rodziców-opiekunów i nauczycieli oraz wszystkich dzieci 12-letnich obojga płci – odpowiadającego warunkom konkursu. 9-walentna szczepionka jest najlepszą dostępną na rynku, podaje się ją w trzech dawkach. - Szczepienie przeciwko HPV w Wałbrzychu jest finansowane przez miasto przez kilka lat. My przez dwa lata prowadziliśmy to szczepienie dla 12-letnich dziewczynek szczepionką 6-walentną z 6 antygenami, ta nowa jest dużo droższa stąd obciążenie dla miasta jest większe. Nie ma lepszej szczepionki niż ta 9-walentna - "Gardasil 9". Stosująca ją powszechnie Australia odnotowała znaczne sukcesy w ograniczeniu zachorowalności na raka nie tylko szyjki macicy, ale również raka odbytu, narządów jamy ustnej, jądra, prącia i napletka - mówi dr Lidia Dziubek z przychodni Śródmieście - Biały Kamień.

Termin szczepień

Prezydent Miasta Wałbrzycha na realizację tego zadania w ramach otwartego konkursu ofert przeznaczył w 2019 r. kwotę 292 tys. zł, w tym: na zaszczepienie 272 dziewczynek, urodzonych w 2007 r. zamieszkałych i zameldowanych na pobyt stały na terenie gminy Wałbrzych w 2019 roku. - 272.000,00 zł, a także dodatkowo 20 tys. zł na przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej dla dziewcząt i chłopców z rocznika 2007 oraz ich rodziców-opiekunów i nauczycieli. Rozpoczęcie realizacji programu zdrowotnego planowane jest na połowę lutego 2019, a zakończenie - 27 grudnia 2019 r.

Szczepienia poprzedzi kampania informacyjna w szkołach - rozmowy lekarzy z dziećmi i ich rodzicami. To dla dziewcząt z tego rocznika szansa na uodpornienie się na wiele poważnych schorzeń dzięki bezpłatnej szczepionce. Rodzice mogą też - odpłatnie - zaszczepić synów. Koszt szczepienia to 3x400 zł za wszystkie dawki. - Zaszczepić się może każdy z wyłączeniem osób z ciężkimi zaburzeniami odporności oraz osób chorych gorączkujących. Skuteczność szczepionki 9-walentnej to ponad 90%. Niestety w ostatnim roku ze szczepionki skorzystało 156 dzieci z liczącego około 400 dziewcząt rocznika - dodaje lekarka. W tym roku z podwyższonej kwoty wystarczy na 272 szczepienia. Czy rodzice skorzystają z niej i zaszczepią dzieci?   

Wałbrzych: Bezpłatne i promocyjne szczepienia przeciw HPV

oprac. Elżbieta Węgrzyn