Jednym z leków zaklasyfikowanych jako przeciwwirusowy jest amantadyna. Dawniej stosowana była w leczeniu grypy typu A. Ostatecznie jednak znalazła zastosowanie w terapii schorzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, ostre zapalenie mózgu czy choroba Parkinsona. Co więcej, aktualnie trwają badania nad skutecznością stosowania amantadyny w przypadku koronawirusa.Amantadyna w ostatnim czasie zdobyła medialny rozgłos. Wszystko dlatego, że ten lek stosowany głównie na chorobę Parkinsona wykazuje działanie wirusostatyczne. Teraz powstało wiele hipotez odnośnie jego właściwości, jako miałyby pomagać w walce z COVID-19. Niektórzy naukowcy sugerują nawet, że mogą prowadzić do wyleczenia schorzenia bez konieczności hospitalizacji i wspomagania układu oddechowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym leku, możesz skorzystać z tej strony internetowej: https://wylecz.to/koronawirus/amantadyna-czym-jest-i-jak-dziala/.


Czym jest amantadyna i jakie jest jej działanie?


W ostatnim czasie wiele można usłyszeć o amantadynie. To dość stary lek będący pochodną adamantanu, czyli organicznego związku chemicznego z grupy amin. Wykazuje się działaniem przeciwwirusowym, przy czym jednocześnie hamuje ich namnażanie i wpływa na ich materiał genetyczny. Stosowanie jej ułatwia uwalnianie dopaminy w organizmie, dlatego posłuży również w łagodzeniu objawów schorzeń na tle neurologicznym. Amantadyna stosowana jest na pobudzenie stanu przytomności po ostrym uszkodzeniu mózgu czy leczenie zmęczenia przy stwardnieniu rozsianym. Jako lek przeciwwirusowy amantadyna może zapobiegać zakażeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Substancja ta przyda się w profilaktyce grypy typu A. Obecnie trwają badania nad jej zastosowaniem w leczeniu koronawirusa. Z amantadyny produkowane są leki, takie jak Viregyt K stosowany w terapii zespołu parkinsonowskiego czy Amantix. Preparaty te znajdziesz w formie tabletek lub kapsułek doustnych. Ich przyjmowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską.


Badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu koronawirusa

Obecnie zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na całym świecie rozpoczęły się badania nad amantadyną. Według wielu lekarzy i naukowców może być przydatna w innowacyjnym sposobie leczenia COVID-19. Do tej pory wykazano, że lek ten korzystnie oddziałuje w leczeniu koronawirusa u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki amantadynie niektóre osoby łagodniej przechodzą infekcję. Takie sygnały przychodziły również z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Meksyku. Aktualnie doktor Włodzimierz Bodnar odnotował ponad 100 przypadków wyleczeń SARS-CoV-2 przy pomocy leku Viregyt K, w tym również ciężkich przypadków. Lekarz przekonuje, że widoczny efekt terapeutyczny można uzyskać nawet po upływie doby. Ostatecznie jednak nie rozpoczął starań o pozwolenie na przeprowadzenie badań klinicznych, dlatego jego spostrzeżenia budzą pewne wątpliwości. Obecnie jednak trwają już obserwacje nad działaniem tego preparatu.