Nie traktujcie tej akcji z przymrużeniem oka, nie śmiejcie się, że to prawie jak list w butelce. Kawałek papieru może spowodować, że służby medyczne w podbramkowej sytuacji od razu będą wiedzieć jak postępować wobec osoby starszej potrzebującej pomocy. Tak działa Koperta Życia. Artykuł z ostatniego numeru tygodnika "WieszCo".


Akcja prowadzona jest w Boguszowie-Gorcach. Przewlekle chorych, mających problemy z poruszaniem się, a także samotnych seniorów odwiedzają pracownicy opieki społecznej oraz asystenci osobiści osób niepełnosprawnych i wręczają specjalny upominek. Na pierwszy rzut oka to nic wartościowego. Ot kawałek papieru z naklejką, wszystko zapakowane w kieszonkę z grubej folii. Ten niepozorny przedmiot może jednak osobom starszym i schorowanym bardzo pomóc.

To tzw. „Koperty Życia”, w których powinny znaleźć się najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach, kontakty do najbliższych, a także dane osobowe, w tym numer PESEL. Po co to wszystko? Na wypadek gdyby osoba starsza nagle wymagała pomocy i nie była w stanie samodzielnie odpowiedzieć medykom na pytania o swój stan zdrowia. Pakiet z najważniejszymi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, a ta na drzwiach frontowych musi mieć naklejoną specjalnie przygotowaną naklejkę (jest w zestawie, który trafia do seniorów). To sygnał dla ratowników, że w środku obok szynki, jaj i mleka znajduje się coś dużo bardziej cennego. Informacje o pacjencie, który może właśnie potrzebować pomocy, bo np. zasłabł.Wiemy, że tygodnik "Wiesz Co" czyta dużo seniorów, także z Boguszowa-Gorc, gdzie akcja „Koperty Życia” jest prowadzona. Dlatego specjalnie dla was piszemy jak poprawnie wypełnić otrzymaną kartę informacyjną do waszej koperty. Znajdźcie czas, żeby dokładnie i czytelnie uzupełnić wszystkie rubryki.

Pamiętajcie, od tego może zależeć wasze zdrowie i życie. W rubryce „grupa krwi” wpiszcie zgodne z prawdą oznaczenie. Gdy nie wiecie lub nie pamiętacie swojej grupy wpiszcie XXX. W rubryce „jestem uczulony(a) na” dodajcie swoje alergie. Jeśli nie wiecie, czy jesteście na cokolwiek uczuleni wpiszcie NIE STWIERDZONO. W rubryce „Przyjmuję leki” oraz „Ile razy dziennie” musicie wpisać nazwy lekarstw i dokładnie wskazać jak je bierzecie. Czyli np. podać nazwę specyfiku, a następnie częstotliwość przyjmowania – 1xDZIENNIE, RANO, WIECZOREM, 2xDZIENNIE, CO 6 GODZIN. Można też włożyć kserokopię dowodu osobistego, żeby szybko zidentyfikować kopertę z właścicielem. Dobrze jest z tak wypełnioną kartą pójść do lekarza prowadzącego i poprosić o potwierdzenie zawartych tam informacji podpisem lub pieczątką. To uwiarygodni to, co napisaliście. Do koperty możecie także dołączyć kartę informacyjną z pobytu w szpitalu lub inne ważne dokumenty dotyczące zdrowia jak choćby wyniki ostatnich badań.Pamiętajcie jednak, że Koperta Życia przeznaczona jest tylko dla służb medycznych i ratowniczych w przypadku krytycznej sytuacji. Żeby szybko można było podjąć akcję ratującą zdrowie i życie. Nigdy nie pokazujcie jej osobom postronnym. Ratownicy z kolei dzięki zawartym w kopercie informacjom błyskawicznie dowiedzą się na jakie choroby cierpi pacjent, jakie przyjmuje leki, na co jest uczulony i co może mu zagrażać.

Na koniec powtórka. Wypełniacie kartę informacyjną, wkładacie ją do opakowania, chowacie w lodówce, a na drzwiach przytwierdzacie naklejkę. Tak działa Koperta Życia.


Łącznie w Boguszowie zostanie rozdanych 200 pakietów z Kopertą Życia.


ToP


Fot. użyczone (UIM Boguszów-Gorce)
Zdjęcie karetki ilustracyjne: Elżbieta Węgrzyn
Czytaj też:
WAŁBRZYCH REGION: CZY BRANSOLETKI ŻYCIA SIĘ SPRAWDZAJĄ? (FOTO)
BRANSOLETKA MOGĄCA URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE JUŻ W 2 GMINACH (FOTO)
Wałbrzych: z Wandą Radłowską o sytuacji seniorów


Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie PDF na stronie www.wieszco.pl.