Statystyki pokazują, że w województwie dolnośląskim, w każdym roku 11 tysięcy kobiet w wieku 50-69 lat odkrywa u siebie raka piersi. Nowotwór wykryty późno to malejąca szansa na pozytywne skutki leczenia. Zachęcamy wałbrzyszanki i mieszkanki regionu wałbrzyskiego do skorzystania z bezpłatnych badań.

Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu dzięki funduszom Unii Europejskiej realizuje program bezpłatnych badań mammograficznych dla aktywnych zawodowo kobiet w wieku 50-69 lat. - Projekt dotyczący profilaktyki raka piersi realizujemy w partnerstwie z Urzędem Miasta Wałbrzycha, przyznana na ten cel kwota to 1,3 mln złotych. Pieniądze te przeznaczone są na szkolenia mające na celu uświadomienie zagrożenia nowotworem piersi wśród kobiet, a także przeprowadzenie badań mammograficznych. Panie z całego subregionu wałbrzyskiego poznają z jak dużym ryzykiem mają do czynienia, jak istotna jest profilaktyka i jak mogą przeciwdziałać zachorowaniu  - mówi Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.

W najbliższych tygodniach, na przełomie marca i kwietnia, rozpocznie się cykl szkoleń, będą one prowadzone przede wszystkim w przychodniach lekarskich oraz firmach. Podczas nich podejmowane będą tematy samobadania piersi oraz badań profilaktycznych wykrywających wcześnie zmiany nowotworowe. - Efektem szkolenia ma być zgłoszenie się pań na nieodpłatne badanie mammograficzne. Przed badaniem należy się zarejestrować i wypełnić ankietę oraz przyjechać na bezpłatne badanie we wskazanym terminie. Badania już można zrobić - zaznacza Grzondziel.  Bezpłatne badania w ramach projektu wykonuje Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w godzinach 7:00-22:00 i aby wziąć w nich udział wystarczy zadzwonić pod numer 074 64 89 670 i umówić się na wizytę. - Chcemy dotrzeć również do pań z małych miejscowości, jeśli uzbiera się w takiej miejscowości większa grupa, możliwe będzie pokrycie kosztów przejazdu poniesiony przez kobiety udające się na badanie, albo zwrot kosztów przejazdu - dodaje przedstawicielka szpitala.
Szpital liczy na to, że do końca roku 2019 ze spotkań i badań profilaktycznych skorzysta około 2 tysięcy kobiet z pięciu powiatów byłego województwa wałbrzyskiego.


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn