Trzeci etap prac na 65 km linii kolejowej w Wałbrzychu jeszcze w tym roku i to już w najbliższych dniach. Eksploratorzy mają pozwolenia i planują bez zbędnego szumu przeprowadzić badania, a ich wyniki przedstawić. Oto szczegóły.

26 października minął rok od konferencji prasowej kończącej drugi etap prac badawczych w Wałbrzychu na 65 kilometrze linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra. Eksploratorzy przedstawiali na niej obiecujące wyniki badań nieinwazyjnych i zapowiadali ostateczne wyjaśnienie tego, czy w tym miejscu istniała poniemiecka infrastruktura kolejowa, w tym tunel, a może nawet mityczny artefakt w postaci Złotego Pociągu. 


Zmiana sposobu działania

Piotr Koper razem ze specjalistami z Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych Sp. z o.o. zapowiedzieli kolejne działania w terenie na rok 2018, zapytaliśmy zatem zdeterminowanego wałbrzyszanina, czy w najbliższych tygodniach możemy się spodziewać jego powrotu na 65 km. - Tak. Powoli rozpoczynam. Wszystkie kwestie formalne mam już za sobą. Na razie nie planujemy żadnych konferencji, chcemy spokojnie popracować, a potem zrelacjonujemy wyniki - wyjaśnia Piotr Koper i zaznacza, że nie wie kiedy można się spodziewać prezentacji rezultatów trzeciego etapu działań, może nawet nie w tym roku. Pan Piotr nie chce też zdradzać jakich metod będą w trzecim etapie używać eksploratorzy i eksperci. - Jak zakończymy całą akcję, to bardzo chętnie opowiem o szczegółach. Obecnie nie chcemy robić zamieszania, ale skupić się na pracy - zastrzega Koper.

Przypominamy, że po eksploracjach ubiegłorocznych planowano zmienić warunki działania. W związku z dużym zainteresowaniem wynikiem wcześniejszych prac zapowiadano, że nie będzie już wolnego dostępu do 65 km w czasie kolejnej, trzeciej już fazy badań.


Co za nami, co przed nami?

Badania inwazyjne pierwszej tury poszukiwań odbyły się 16-26 sierpnia 2016 roku. W tym czasie m.in. przy użyciu ciężkiego sprzętu wykonano wykopy w poszukiwaniu potwierdzenia informacji od świadków mówiących o występowaniu w tym miejscu poniemieckiej infrastruktury kolejowej, czyli tunelu i ewentualnej jego cennej zawartości. Niestety, działania te nie dały jednoznacznej odpowiedzi na stawiane pytania. Do drugiej tury prac zaproszono naukowców. Druga tura badań - tym razem nieinwazyjnych - rozpoczęła się 26 czerwca 2017 roku i została zakończona wspominaną wcześniej konferencją prasową 26 października 2017 - ZŁOTY POCIĄG: TUNEL MOŻLIWY. POLICJA PILNUJE 65 KM [FOTO]
W 2017 roku eksperci stworzyli dokładną mapę badanego terenu około 2,5 ha dzięki metodom grawimetrycznej i magnetometrycznej oraz pięciu innym, a także wykazali miejsca istnienia anomalii i co się z nimi wiąże potencjalnego położenia tunelu. Badania terenu na różnych głębokościach - 5 - 10 m i 10 - 15 metrów wykazały w terenie ubytki masy mogące wskazywać na anomalie, czyli pustki w gruncie - prawdopodobnie powodowane działalnością ludzką.

Rok temu zapowiedziano dalsze badania najlepiej rokujących 11 - 12 miejsc i ich weryfikację odwiertami rdzeniowymi. Około 6-metrowe wykopy pierwszego etapu prac okazały się zbyt płytkie, teraz eksploratorzy mają szczegółowe mapy topograficzne i geodezyjne badanego terenu i mogą z dokładnością do 20 - 30 cm określić umiejscowienie wykazanych w badaniach anomalii i ich głębokość. Trzeci etap prac ma być jednocześnie ostatnim. Ma ostatecznie rozwiązać zagadkę wałbrzyskiego 65 km.


O drugim etapie badań:
ZŁOTY POCIĄG: TUNEL MOŻLIWY. POLICJA PILNUJE 65 KM [FOTO]
WAŁBRZYCH: 65 KM - LEGENDY ZACZYNAJĄ SIĘ SPRAWDZAĆ
WAŁBRZYCH: 65-TY KILOMETR - RUSZYŁA DRUGA FAZA BADAŃ
BADANIA NA 65 KM ZAKOŃCZONE?

ZNALEŹLIŚMY JUŻ NIEJEDEN SZYB
RUSZYŁA DRUGA TURA POSZUKIWAŃ

Pierwszy etap prac w 2016 roku
 BĘDZIEMY SZUKAĆ NIE TYLKO NA 65 KM

 26 sierpnia - ODKRYCIE - TO JEST TYLKO KWESTIA CZASU
 25 sierpnia - BĘDZIEMY NADAL SZUKAĆ

 22 sierpnia - POSZUKIWANIA WSTRZYMANE PRZEZ BŁOTO
21 sierpnia - NAJNOWSZE ZDJĘCIA I FILM Z MIEJSCA POSZUKIWAŃ
 19 sierpnia - PSIKUS LODOWCA NIE ZNIECHĘCA EKIPY
18 sierpnia - TEGO ODKRYĆ SIĘ NIE SPODZIEWALI
 BADANIA NA 65 KM Z DRONA
 17 sierpnia - JESTEŚMY BLISKO - MÓWIĄ EKSPLORATORZY
17 sierpnia - SĄ PIERWSZE ODKRYCIA
16 sierpnia - PRACE INWAZYJNE ROZPOCZĘTE


Elżbieta Węgrzyn