Gmina Walim powiadomiła, że w roku 2019 na trasie ze Świdnicy do tej miejscowości będą kursowali przewoźnicy, którzy jeżdżą tam od lat. Może jednak być zmiana - świadczy o tym ogłoszony przez gminę już po Nowym Roku przetarg. Czy malowniczą trasą w dolinie Bystrzycy pojadą autobusy miejskie?


Pod koniec roku gmina Walim poinformowała, że od 2 stycznia firma P.H.U. Trans–Wersal będzie realizowała kursy na trasie Świdnica – Zagórze Śląskie – Walim według obowiązującego rozkładu jazdy, a Przedsiębiorstwo Transportowe TravelWorld będzie realizowało kursy na trasie Wałbrzych – Niedźwiedzica – Zagórze Ślaskie – Glinno, również według obowiązującego rozkładu jazdy. Jednak gmina rozpisała jednocześnie, już po nowym roku, dwa przetargi na świadczenie usług przewozowych na tych trasach. Czy pod uwagę brany jest jeszcze inny przewoźnik?

Chodzi o trasę Świdnica - Bystrzyca Dolna - Burkatów - Bystrzyca Górna - Lubachów - Zagórze Śląskie - Jugowice - Walim. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w ramach transportu zbiorowego osób na linii komunikacyjnej Walim - Jugowice - Zagórze Śląskie - Świdnica - Zagórze Śląskie - Jugowice - Walim w granicach administracyjnych gminy Walim. Przewóz osób ma się odbywać w ramach transportu publicznego. Podmiot stający do przetargu musi załączyć rozkład jazdy, bilet jednorazowy nie może kosztować więcej niż 5 zł zł brutto, a imienny bilet miesięczny (normalny) nie więcej niż 70 zł brutto za przewóz osób środkami komunikacji na trasie Walim - Jugowice - Zagórze Śląskie - Świdnica - Zagórze Śląskie - Jugowice - Walim.

Usługa rozliczana będzie na podstawie faktycznie przejechanych wozokilometrów. Oferent ma w granicach administracyjnych gminy Walim zapewnić co najmniej jeden autobus o ilości co najmniej 17 miejsc siedzących. Musi też uzyskać zezwolenie na wykonywanie regularnych przewozów na trasie Walim - Jugowice - Zagórze Śląskie - Świdnica - Zagórze Śląskie - Jugowice - Walim, a także uzyskać akceptację rozkładu jazdy przed podpisaniem umowy.

Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w terminie - a otwarcie ofert nastąpi 17 stycznia - regularne przewozy mogłyby ruszyć już od 1 lutego. Przewidziano je do końca grudnia. Czy do przetargu stanie świdnickie MPK? W zeszłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy uruchomiło weekendowe połączenie ze Świdnicy, przez Lubachów i Zagórze Śląskie, do Jedliny-Zdroju obsługiwane przez autobus. Tu wręcz przeciwnie, chodziłoby o kursy stałe, w ciągu roku i tylko w dni robocze - coś w rodzaju uzupełnienia świdnickiej linii komercyjnej nr 330. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu.

Linia komercyjna miała w minionym roku swoje przygody, a pasażerowie z gminy Walim byli przez całe wakacje pozbawieni jakiegokolwiek masowego transportu:
ZAGÓRZE, WALIM, MICHAŁKOWA - CZARNA DZIURA KOMUNIKACYJNA
ZAMKNĄ MOST W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM. DO KIEDY? [OBJAZDY]
WAŁBRZYCH REGION: LINIA 330 JUŻ NIE DO JEDLINY ZDROJU
REMONT MOSTU - CO Z KOMUNIKACJĄ DO JEDLINY-ZDRÓJ I WALIMIA?


Opr. i foto: MS