Oszuści rozsyłają do klientów e-maile z podpisem ZUS. W ostatnich dniach fałszywe informacje o rzekomo zaległych składkach dostało wielu mieszkańców regionu. Jak wygląda list od naciągaczy i co powoduje jego otworzenie?

- W miniony poniedziałek rano zatelefonowało do nas kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie ode brania wiadomości – mówi Iwona Kowalska - Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
- Na szczęście klienci byli bardzo czujni i zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała, bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – wyjaśnia rzeczniczka.


Tak wygląda przykładowy fałszywy e-mail otrzymany przez mieszkańca regionu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu
Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma, bowiem
najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego
pamięci.
- W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 - dodaje Iwona Kowalska - Matis.


Zobacz też:
ZUS rozsyła faktury z poleceniem zapłaty?

Wałbrzych: Uwaga! Naciągacze rozsyłają polecenia zapłaty
Wałbrzych: Oszukana przez brytyjską dziedziczkę. Są inne ofiary?

Inne przykłady nieuczciwych praktyk:

Oszuści matrymonialni
CZY WAŁBRZYSZANKI PADŁY OFIARĄ LOWELASA? POLOWAŁ W SIECI
POLICJA: BEZWZGLĘDNIE OSZUKIWAŁ SPRAGNIONE UCZUĆ KOBIETY

oprac. ELW
ZUS Dolny Śląsk
fot. ilustracyjne
.