Zapadł właśnie wyrok w sprawie Jacka C. byłego starosty wałbrzyskiego. Postępowanie dotyczy działań z marca 2017 roku.

- 19 lutego 2019 roku zapadł wyrok, oskarżony w nim Jacek C. w procesie prywatnoskargowym został uznany winnym dwóch zarzutów. Został on oskarżony o dwa czyny, do których doszło w marcu 2017 roku - mówi sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy.
Postępowanie w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu dotyczyło dwóch podobnych zarzutów z art. 212 § 1 i art. 212 § 2. Pierwszy z nich dotyczy tego, że w piśmie starosty skierowanym do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu Piotr K., były dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, został pomówiony i oskarżony o rażące naruszenie przepisów BHP, co w świetle tego pisma miało narażać uczniów oraz pracowników szkoły na bezpośrednie narażenie życia lub zdrowia oraz o to, że szkoła zajęła ostatnie miejsce w województwie pod względem zdawalności egzaminów maturalnych. - Pierwszy zarzut mówił o tym, że zachowania zabronione i pomówienia pojawiły się w piśmie urzędowym, a drugi zarzut dotyczył tego, iż te same zachowania i te same pomówienia znalazły się w uchwale 33/2017 Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego i wraz z uzasadnieniem zostały upublicznione w Biuletynie Informacji Publicznej - wyjaśnia sędzia. 

Były dyrektor "Ceramika" wniósł sprawę do sądu uznając, że w dokumentach podpisanych przez byłego starostę został poniżony oraz zaprezentowany w złym świetle, jako osoba niedopełniająca obowiązków dyrektora szkoły przez co został narażony na utratę stanowiska. Przebywający obecnie w areszcie były starosta wałbrzyski został uznany za winnego obu zarzutów. - Został skazany na karę grzywny po 2,5 tysiąca złotych, czyli łącznie 5 tysięcy złotych. Dodatkowo sąd zasądził również nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego w wysokości 3 tysięcy złotych oraz 2,5 tysiąca złotych kosztów zastępstwa procesowego. Oskarżonego zwolniono natomiast od kosztów sądowych - wylicza Rusin-Gielniewska. Wyrok nie jest prawomocny. 

Były starosta, a obecnie burmistrz Boguszowa-Gorc jest decyzją Sądu Rejonowego w Świdnicy tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy, który upływa 19 marca 2019. Postępowanie przygotowawcze dotyczy w tamtym przypadku przyjęcia przyjęcia przez burmistrza korzyści majątkowej. Więcej pisaliśmy o tym:

BURMISTRZ BOGUSZOWA-GORC W ARESZCIE I Z ZARZUTAMI
BOGUSZÓW-GORCE: BURMISTRZ ZOSTAŁ ZATRZYMANY PRZEZ POLICJĘElżbieta Węgrzyn