Takie właśnie atrakcje pojawią się już wkrótce w jednej z bardzo lubianych przez turystów podwałbrzyskich miejscowości. Zamek Grodno już się zmienia i zmieni się jeszcze bardziej, most wiszący nad Jeziorem Bystrzyckim stanie się unikatem w skali światowej, ryby i inne żyjątka z jeziora będzie można oglądać na żywo i robić im zdjęcia, a na zamku Grodno będą dookoła nas fruwały nietoperze. Ta baśń już zaczyna przybierać realne kształty.

Na projekt o nazwie „ Zwiększenie udostępniania zasobów  przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina”   i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim ” gmina uzyskała ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej 6 mln zł dofinansowania, a całość kosztów to 11 mln. To duży projekt składający się z trzech części – jedna będzie dotyczyła Centrum Bioedukacji i Obsługi Ruchu Turystycznego przy nowo wybudowanym parkingu nad jeziorem w Zagórzu Śląskim i dwóch sal w samym zamku, druga wiszącego mostu, trzecia budynku z akwarium. Wszystkie te miejsca będą się łączyć w nową ścieżkę edukacyjną.


- Powstanie ogromne akwarium, na 30 000 litrów wody, będzie można w nim oglądać florę i faunę naszego jeziora. Inne akwaria są podgrzewane, a to będzie musiało być schładzane, żeby temperatura wody była taka, jak w jeziorze i żeby utrzymać wszystko przy życiu. Jeśli chodzi o most wiszący na jeziorze, zbudujemy kładkę wstęgową o konstrukcji istniejącej tylko w trzech miejscach na świecie – dwa z tych mostów są w USA, a jeden w Czechach, zaprojektowała go firma z Bratysławy, która projektuje również nasz most. Ma on być atrakcją sam w sobie – mówi wójt gminy Walim Adam Hausman. – Na moście będą ławki, a siedząc na nich będzie można usłyszeć śpiew ptaków i zobaczyć, jak wyglądają. Będą to elementy ścieżki edukacyjnej.


Budynek zawierający w sobie akwarium będzie małym centrum edukacyjnym, a wyglądem ma przypominać polski pawilon na EXPO w Mediolanie 2 lata temu. Mają go zdobić drewno i łupek szarogłazowy, występujący w okolicach Walimia. W Centrum będzie można prowadzić lekcje, ma tam powstać duża sala multimedialna. Sale multimedialne powstaną również w zamku, będzie ich dwie.


- W większej sali będzie prezentowana flora i fauna, będzie to wielka sala z multimediami na ścianach i podłodze, chcemy tam pokazać wszystko, co daje las. W drugiej, mniejszej sali, będzie można półleżeć na specjalnych siedzeniach, a wokół nas będą fruwały nietoperze. Zamek będzie ostatnią stacją ścieżki, jej początkiem ma być Centrum Bioedukacji, zaplanowaliśmy grę terenową, którą można tam przeprowadzić, a potem dzieci wypełnią ankietę i na końcu odbiorą certyfikat – zapowiada wójt.


Prace mają ruszyć już wkrótce, zacznie się od rozbiórki starego mostu, a zakończenie całości jest planowane na październik lub listopad 2018 roku. Przetarg na kładkę miał zostać ogłoszony dzisiaj. Ma ona być budowana metodą polegającą na przerzuceniu nad jeziorem dwóch stalowych lin, na których zostaną umieszczone kolejno elementy betonowe. Zacisną się one same, a wiosną wszystko zostanie połączone w jedną całość.


- Może nawet wróci do nas Biała Dama, która straszyła w zamku w czasach, gdy mieliśmy tu festiwal filmowy jej imienia – żartuje wójt. Prawdą jest, że dama może się krępować z powodu zbyt dużej ilości osób na zamku i w okolicy. Już w ubiegłym roku ruch turystyczny zwiększył się tam o 10% w stosunku do roku 2015, a pierwsza połowa tego roku wskazuje, że będzie jeszcze lepiej.


Zmienia się też zamek Grodno, o czym więcej tutaj:

Czytaj też:
NOWE POŁĄCZENIE Z ZAGÓRZEM ŚLĄSKIM

 
Tekst i foto: Magdalena Sakowska