W Górach Wałbrzyskich robi się coraz bardziej widowiskowo. Wieża na Borowej już prawie gotowa, a w gminie Czarny Bór ogłoszono przetarg na budowę wieży widokowej na Trójgarbie. Wiemy już, jak będzie wyglądać.


Jeszcze do 15 listopada, do godz. 10.00 można składać oferty w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy wieży widokowej na Trójgarbie w ramach projektu "Ekomuzeum wokół Trójgarbu - etap II - sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca". Zadanie obejmuje budowę wieży widokowej oraz zagospodarowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie wieży.Zakres prac obejmuje:
- Rozebranie istniejącej wiaty drewnianej i jej utylizację;
- Rozebranie pozostałości istniejących fundamentów kamiennych w granicy opracowania i ich utylizację;
- Wykonanie płyty fundamentowej wieży i deszczochronu pod wieżą z betonu;
- Wykonanie stalowej konstrukcji wieży, w tym: stalowych elementów balustrad, łączników elementów stalowych i drewnianych, montaż wykonanych elementów stalowych;
- Wykonanie elementów architektury drewnianej z drzewa modrzewiowego (dach, podest, platformy, elementy wiaty, schody);
- Pokrycie wieży dachem z blachy cynkowo-tytanowej.

Wieża, wpisana w kształt trójkąta, będzie miała trzy kondygnacje, trzy platformy widokowe – z jednej będzie można podziwiać panoramę Karkonoszy, z drugiej okolice Wałbrzycha i Szczawna, z trzeciej krajobrazy gminy Czarny Bór. I ma być w kształcie kwiatu.W sumie 1 620 000 zł będzie kosztowało stworzenie Ekomuzeum wokół Trójgarbu i Chełmca - projekt mający na celu ochronę, ale i poprawę udostępniania zasobów przyrodniczych obu masywów. Gwoździem programu będzie wieża, ale pojawi się też wiele innych interesujących nowości – wiaty, parkingi, nowe szlaki, wypożyczalnia rowerów MTB. Trzy gminy działające w partnerstwie – Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój na swój projekt otrzymały 1 377 000 zł unijnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którym dysponuje Aglomeracja Wałbrzyska. Listę partnerów zamyka Nadleśnictwo Wałbrzych i Fundacja Edukacji Europejskiej z Wałbrzycha.

Część zadania już została zrealizowana – w gminach Czarny Bór i Stare Bogaczowice powstały wiosną i latem drogi dojazdowe w pobliże lasów, zakończone parkingami. Na szlakach wokół góry pojawią się nowe wiaty turystyczne, stoły z ławkami, tablice informacyjne, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Obiekty cenne przyrodniczo zostaną odpowiednio oznaczone.

Zakończenie budowy wieży przewidziane jest na koniec czerwca 2018 roku, a całości projektu - jesienią tegoż roku.Na szczycie Trójgarbu przed 1945 rokiem istniało schronisko z wieżą widokową. W latach powojennych była tam wieża sygnalizacyjno-kontrolna, na którą można się było wspiąć i podziwiać widoki. Zniknęła w latach 90-tych, a przyciągała tam rzesze turystów.

Czytaj też:
KWIATOWA WIEŻA NA TRÓJGARBIE - WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA
BĘDZIE WIEŻA NA TRÓJGARBIE!
JEST POMYSŁ NA NOWE ŻYCIE BACÓWKI POD TRÓJGARBEM?

Opr. MS
Foto użyczone: urząd gminy Czarny Bór