W niedzielę, 13 października wałbrzyszanie wezmą udział w wyborach parlamentarnych. Prezydent Roman Szełemej zachęca do wzięcia w wyborach i korzystania z możliwości dowozu do lokali wyborczych osób niepełnosprawnych i z problemami w poruszaniu się.

Gmina Wałbrzych zaangażowała się w działania pro frekwencyjne w nadchodzących wyborach. W mieście na billboardach i na citylightach widać plakaty nawołujące i przypominające do uczestnictwa w niedzielnych wyborach, w akcję promocyjną zaangażował się też prezydent Roman Szełemej. 

Do 8 października można się jeszcze było dopisać do listy osób głosujących w Wałbrzychu. - Szczególnie mocno zależy mi na upowszechnieniu informacji, że miasto ma obowiązek umożliwienia przystąpienia do głosowania osobom niepełnosprawnym i osobom z trudnościami w poruszaniu się, czyli mającymi trudności z samodzielnym udaniem się do lokalów wyborczych. Jest sporo osób, które nie wiedzą, że mogą wziąć udział w głosowaniu z pomocą miasta - mówi włodarz naszego miasta. Do umożliwienia dostępu do głosowania przyczyni się głównie wałbrzyska Straż Miejska. Prezydent spotykając się regularnie z mieszkańcami różnych dzielnic naszego miasta otrzymuje sygnały, że dla osób z problemami w poruszaniu się dotarcie do lokalu wyborczego jest problematyczne.

- Od 2 tygodni prowadzimy w mieście akcję pro wyborczą na billboardach i na przystankach autobusowych, chcielibyśmy, by frekwencja w naszym mieście była wyższa - porównywalna do tej w większych miastach. Ostatnia frekwencja w wyborach parlamentarnych to w Wałbrzych ok. 45%, mamy nadzieję, na wyższą - 50%, a docelowo nawet 60% - tłumaczy prezydent. Miasto przywiązuje dużą wagę do frekwencji wyborczej, propaguje branie udziału w głosowaniu bez względu na preferencje wyborcze.Dla osób niepełnosprawnych i z trudnościami w poruszaniu się są do wykorzystania jako pomoc w dotarciu do najbliższego punktu wyborczego są miejskie zasoby w postaci pojazdów dla osób niepełnoprawnych, wsparcie strażników miejskich.


- W tych wyborach dotychczas 16 osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, 47 osób zgłosiło się o udzielenie pełnomocnictwa, dotyczy to głównie osób niepełnosprawnych, 539 osób złożyło wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Do 11 października do godz 14.30 wydajemy zaświadczenia o prawie do głosowania i są ważne na terenie całej Polski i poza krajem.  Mamy w mieście 25 lokali dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, jednak w części dzielnic takich lokali jest mało lub wcale jak na Podgórzu - tłumaczy Magdalena Janowska, kierownik Biura Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.


- Można zgłaszać chęć skorzystania z możliwości dowiezienia przez strażników osoby niepełnosprawnej lub niesamodzielnej do lokalu wyborczego dzwoniąc na numer alarmowy straży 986

Strażnicy w dzień wyborów będą dyżurować 13 października w godz. 11 - 18. Warto wcześniej zgłosić chęć skorzystania z takiego wsparcia.


Inne teksty o tematyce - wybory 2019:
Wybory 2019: Wałbrzyszanie kandydujący do Sejmu i Senatu [LISTY]
Wałbrzych: Gdzie można zamieszczać materiały wyborcze?
Wybory 2019: Kalendarz wyborczy - najważniejsze terminy


Zobacz też:
Szczawno-Zdrój: Robert Biedroń o wykluczeniach i poparciu [FOTO]
Wałbrzych: Włodzimierz Czarzasty, program Lewicy i Lewicobus [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Lewica zarejestrowała listy kandydatów do parlamentu [FOTO]Elżbieta Węgrzyn