Nie mamy jeszcze centrum przesiadkowego, ale już w najbliższych tygodniach Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Świdnica i Kłodzko oraz 10 innych nowych miejscowości z regionu znajdzie się w siatce połączeń FlixBusa - potentata na rynku autobusowych połączeń długodystansowych. Skąd i dokąd odjeżdżać będą zielone autobusy?

Autobusem z Wałbrzycha

W pierwszym półroczu 2018 FlixBus, największy w Europie operator dalekobieżnych połączeń autobusowych, przewiózł blisko 2 mln pasażerów. Nowa siatka połączeń operatora obejmie co najmniej 130 destynacji, a tylko z Wrocławia będzie można dojechać bezpośrednio do blisko 80 miast w Polsce i Europie. Operator ma też dobrą wiadomość dla mieszkańców Wałbrzycha i południa Dolnego Śląska. Poza Wrocławiem, znajdzie się w niej także 14 miast z województwa dolnośląskiego, w tym m.in. Jelenia Góra, Legnica, Lubin, Wałbrzych, Zgorzelec, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Karpacz, Szklarska Poręba. - Wałbrzych jest zaplanowany w naszej nowej siatce połączeń, chodzi o połączenie do Warszawy przez Wrocław. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania zezwoleń. Mamy częściowe zezwolenie na tę linię, mamy nadzieję że w ciągu dwóch - trzech miesięcy uda się uzyskać wszystkie zezwolenia. Z naszej strony jesteśmy gotowi: mamy wybranego partnera, gotowy rozkład jazdy i chcielibyśmy jak najszybciej zacząć to połączenie - zaznacza Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus Polska.Wraz z uruchomieniem połączenia w Szczawnie-Zdroju, Wałbrzychu, Świdnicy pojawią się zielone tabliczki przystankowe z rozkładem jazdy. W przypadku projektowanej linii 1302 do Warszawy:
- w
Świdnicy autobusy zatrzymywać się będą na Dworcu Autobusowym,
- w Wałbrzychu przewidziano dwa przystanki na ul. Sikorskiego - Dojazdowa w Śródmieściu oraz  ul. Wieniawskiego - Senatorska na Podzamczu,
- zaś w Szczawnie-Zdroju ul. Solicka - Różana.

Dokładne dane przystanku, z którego autobus wyjeżdża wraz z mapką znajdują się również na biletach. - Ceny połączeń w ruchu krajowym zaczynają się od kilkunastu złotych, w zależności od długości odcinka, jaki wybierzemy. Przy otwieraniu tras zaczynamy zawsze rezerwacje od 99 groszy. Ile będzie połączeń? Zobaczymy, które zezwolenia dostaniemy. Planujemy kilka rotacji dziennie, wydaje mi się, że jest też rotacja nocna planowana - zaznacza dyrektor zarządzający FlixBus Polska.


Więcej połączeń na południe Dolnego Śląska

- Patrzymy na mapę Polski, na której mamy sporo takich miejsc jak Wałbrzych wykluczonych dotąd w transporcie autobusowym. Już sporo ich dodaliśmy do sieci połączeń. Łączymy je z hubem wrocławskim, dzięki czemu pasażerowie zyskają możliwość połączenia zarówno z połączeniami krajowymi, czy to po tym korytarzu A4 na południu Polski, czy to w kierunku północnym do Szczecina, Warszawy, czy zagranicę - wyjaśnia Leman.Region Dolnego Śląska i Polski południowej jest dla operatora bardzo ważny, bo jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i dworcowa, jest wiele atrakcji turystycznych jak zamki, zabytki industrialne, a także góry i uzdrowiska, które bywają zwykle kiepsko skomunikowane, a są one ważne dla klientów szukających dłuższego wypoczynku i chcących podróżować wygodnie i w dobrej cenie oraz uprawiać turystykę w weekendy. - Na pewno w przyszłym roku będziemy zwiększać częstotliwości na istniejących już połączeniach, bo chcemy zwiększać możliwości przesiadkowe i je ułatwiać, a po drugie dodawać nowe połączenia krajowe i zagraniczne - dodaje dyrektor zarządzający FlixBus Polska. Jako kierunek zagęszczania sieci połączeń w 2019 roku wskazuje m.in. Polskę Wschodnią, Ukrainę, ale też Dolny Śląsk, a w szczególności region wałbrzyski.Centra, zezwolenia i partnerzy

Nowa siatka FlixBusa umożliwi bezpośrednią podróż z Wrocławia do prawie 80 miast w Polsce i Europie, w ramach około 20 tras, m.in. do Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Szklarskiej Poręby, Berlina, Amsterdamu czy Wiednia. Do tej pory FlixBus Polska otrzymał blisko 40 zezwoleń. Na ich podstawie, trasy nowej siatki połączeń są sukcesywnie uruchamiane i włączane na bieżąco do sprzedaży.Centra przesiadkowe FlixBusa znajdą się we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Idea ta uwzględnia też włączanie do siatki przystanków na lotniskach.
Nową siatkę połączeń obsłuży 18 partnerów autobusowych z Polski, z czego 2 firmy pochodzą z województwa dolnośląskiego (Usługi Autokarowe Mariusz Romańczuk z Milicza oraz Grabor z Tyńca Małego). Przewoźnicy dysponują łącznie flotą blisko 150 autobusów i zatrudniają 600 kierowców. Wśród nich znajdują się zarówno duże spółki o wieloletniej tradycji, rodzinne firmy, jak i spółka komunalna. Model biznesowy FlixBusa zakłada ścisłą współpracę z lokalnymi przewoźnikami. Partnerzy odpowiedzialni są za codzienne operacje oraz flotę autobusów, po stronie FlixBusa leży natomiast marketing, sprzedaż, planowanie sieci, obsługa klienta, oraz rozwój biznesu i technologii.


Elżbieta Węgrzyn
fot. ELW i użyczone