Wałbrzych jest pierwszym w Polsce miastem promującym szczepienia przeciw COVID-19 za pomocą ulg i bonusów. Oto szczegóły.


Od 18 maja na zaszczepionych mieszkańców Wałbrzycha czekać będą ulgi w miejskich instytucjach. O szczegółach opowiedział dziś, 17 maja, w Starej Kopalni prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- W oczekiwaniu na decyzję pana wojewody dotyczącą naszego lokalnego aktu prawnego, jakim jest uchwała Rady Miejskiej, nie marnujemy czasu widząc to samo, o czym mówiliśmy kilka tygodni temu. Staramy się zrobić wszystko, co możliwe i co jest w zasięgu naszych możliwości, aby zyskać ten poziom zaszczepienia wśród mieszkańców Wałbrzycha, jaki by gwarantował odporność populacyjną - wyjaśnia prezydent Wałbrzycha i dodaje, że: - Najtrudniejszym do rozwiązania problemem jest to, że liczba tych, którzy chcą się zaszczepić nie jest taka jakbyśmy - minister, rząd i władze lokalne - chcieli.  
Prezydent zaznaczył, że od początku zdecydowano, że bonusy dla zaszczepionych będą wprowadzane niezależnie od losów uchwały o obowiązkowym szczepieniu. - Po zespołowych analizach zdecydowano się na wprowadzenie trzech działań, które mają zachęcić do zaszczepienia tych, którzy z rożnych powodów jeszcze nie podjęli tej decyzji, aby się do tego przekonali - zapowiada włodarz Wałbrzycha. Działania te zaczynają obowiązywać od jutra, a są to:

1. Obniżenie o 50% cen wstępu do wszystkich instytucji miejskich - kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych - wszystkich imprezach organizowanych przez miasto. Mowa o Aqua Zdroju, Zamku Książ, Palmiarni, WOK-u, Teatru Lalki i Aktora, Starej Kopalni oraz Muzeum Porcelany. Do zniżki uprawnia potwierdzenie o zamieszkaniu w Wałbrzychu oraz potwierdzenie o zaszczepieniu przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.
- U nas bonusy dotyczyć będą zarówno obiektów aqua parku, jak i centrum fitness sport, czy też kortów do squasha i siłowni - wylicza Waldemar Kujawa, prezes Aqua Zdroju.2. Dla zaszczepionych stworzony też został system nagród rzeczowych zakupionych ze specjalnego funduszu w miejskich instytucjach i Ratuszu.

3. Sygnał dla mieszkańców i osób odwiedzających nasze miasto, że miejskie instytucje są bezpieczne. Wałbrzyszanie i turyści będą mogli być pewni, że osoby ich obsługujące jako interesantów, obsługujący ruch turystyczny, a także pracownicy teatrów, czy miejskiego basenu będą w pełni zaszczepieni. - Osoba przychodząca do naszych instytucji będzie miała pewność, że będzie obsługiwana przez osobę, która nie jest źródłem zakażenia. Będzie to dotyczyło spraw codziennych jak wizyta w Ratuszu, ale też wydarzeń kulturalnych np. w Zamku Książ, czy w Starej Kopalni, a także podczas wizyty w Aqua Zdroju - wyjaśnia prezydent. 
Szefowie instytucji miejskich potwierdzili, że liczy się dla nich odpowiedzialność i bezpieczeństwo odwiedzających. - 70% pracowników Zamku Książ już otrzymało pierwszą dawkę szczepionki i mam nadzieję, że zamek - spółka miejska, będzie pierwszą, w której prawie 100% osób będzie zaszczepionych - mówi Anna Żabska, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu. Włodarze Wałbrzycha wierzą, że dzięki tym trzem elementom poziom zaszczepienia w mieście się zwiększy, nie są wykluczane też kolejne działania w kierunku osób zaszczepionych, nieoficjalnie mówi się o kwestiach komunalnych. - Celem tych wszystkich działań, zarówno podjętej przez nas 29 kwietnia uchwały, jak i tych wszystkich naszych starań jest po prostu to, by wałbrzyszanie byli bezpieczni i odporni na tą straszną chorobę, która mimo luzowania obostrzeń nas nie zostawiła. Pandemia trwa i trzymamy kciuki byśmy nie musieli wracać do lock-downu i dramatów, które z tym się wiążą - dodaje Szełemej.        


Elżbieta Węgrzyn