Pewnie niektórzy z was uśmiechem kwitowali słowa prezydenta Wałbrzycha sprzed ponad roku. Roman Szełemej mówił wtedy, że miasto zamierza w krótkim czasie przygotować około 300 mieszkań komunalnych. I co? Generalne remonty starych kamienic dzieją się na naszych oczach. A kto chce polatać nad takim budynkiem? Artykuł z ostatniego numeru tygodnika "WieszCo".


Ba, nawet w jednej lokalizacji roboty zmierzają do szczęśliwego końca, a w drugiej są mocno zaawansowane. Wyobrażacie sobie, że stuletnich kamienicach powstają komfortowe lokale. Może nie luksusowe, bo to byłoby nadużycie, ale bardzo nowoczesne, w których pewnie wielu z was chciałoby uwić sobie gniazdko. Krótko mówiąc robią XXI wiek w starych budynkach.

Tak jest choćby w kamienicach przy ul. Niepodległości 14 i 16 na Podgórzu. Powstaje tam łącznie 31 mieszkań. Ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego i w ramach funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. A właściwie należałoby powiedzieć, że powstało. Termin zakończenia inwestycji określono bowiem na koniec lipca tego roku. Nie będziemy was zanudzać wymienianiem robót, które wykonano, bo powinny paść tu nieśmiertelne w takich sytuacjach karkołomne sformułowania, że wymieniono więźbę dachową, wykonano izolacje pionowe oraz iniekcję krystaliczną.

Wiecie jednak doskonale, że my unikamy takich technicznych sformułowań. Mało kogo to obchodzi. Napiszemy więc wprost pomieszczenia wyglądają super. Wszystko jest w nich nowe. Drzwi, okna, instalacje. Każda rurka, listwa, śruba i gwóźdź pachną nowością. A i jest winda. Nie do pomyślenia w stuletnich budynkach. Tylko wchodzić i mieszkać. Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, to być może późną jesienią, a najdalej zimą wprowadzą się tu pierwsi lokatorzy.


Prace trwają też przy ul. Zajączka 7 i 8 w ścisłym centrum Wałbrzycha. Rudery, na które jeszcze kilka tygodni temu byście w życiu nie spojrzeli, zamieniają się niczym brzydkie kaczątko w łabędzia. Tu też wszystko jest wymieniane. Właściwie pozostaną tylko mury, a reszta będzie całkowicie nowiuteńka. W Śródmieściu powstanie 19 komfortowych mieszkań komunalnych. Też zaręczamy, że zawita tu wkrótce XXI wiek. Tu w odróżnieniu do bloków przy ul. Niepodległości, do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywane zostaną odnawialne źródła energii. Na przełomie tego i przyszłego roku ludzie oczekujący w mieście na własne M powinni otrzymać klucze do swoich lokali.

To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie pieniądze Banku Gospodarstwa Krajowego oraz dofinansowania w ramach funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na podobnej zasadzie łącznie 16 kamienic w całym Wałbrzychu, a w zasadzie w jego starych dzielnicach, zostanie wyremontowanych i powstanie w nich łącznie około 300 mieszkań komunalnych w wysokim standardzie. Przyznacie, to już konkretna liczba, która robi różnicę. Zerknijcie obok do ramki, gdzie jeszcze w niedalekiej przyszłości ruszą inwestycje mieszkaniowe.Tu w przyszłości też powstaną komfortowe mieszkania komunalne:
* ul. Kubeckiego 1 i 2
* ul. Piłsudskiego 84
* ul. Kościelna 6a
* ul. Mickiewicza 2a
* ul. Młynarska 13
* ul. Młynarska 37
* ul. Traugutta 5
* ul. Pocztowa 26
* ul. Moniuszki 10a
* ul. Moniuszki 13-15
* al. Wyzwolenia 36 i 38


Przy okazji - Miejski Zarząd Budynków przygotował film ilustrujący wykonane już remonty:
MZB chwali się też remontami kamienic:

Moniuszki 9Konopnickiej 14Andersa 177Kaszubskiej 20Św. Jadwigi 2
O remontach mieszkań komunalnych w Wałbrzychu pisaliśmy wielokrotnie:

Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
- Traugutta 5 - Wałbrzych: Kolejny budynek do generalnego remontu
- ul. Mickiewicza 24 i Traugutta 5 - Wałbrzych: Dwie kolejne kamienice zyskają nowe życie [FOTO]
- ul. Kościelna 3a - Kamienica w centrum do remontu. Powstanie też plac zabaw [FOTO]
Piłsudskiego 84 - Wałbrzych: Będą mieszkania po kapitalnych remontach [FOTO]
- przy ul. Zajączka 7 i 8 - Wałbrzych: Zajączka 7 i 8. Dziś ruiny, za rok luksus [ZDJĘCIA]Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
- przy wzmiankowanej powyżej ul. Pocztowej 16 - Wałbrzych: Remonty mieszkań i kamienic w różnych dzielnicach
- a także przy ul. Niepodległości 16 i 18
.

- pierwsze przetargi - Wałbrzych: Przestaną szpecić, powstaną tu komfortowe mieszkania
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]


Tomasz Piasecki

Fot. Ryszard Burdek, użyczone: MZB Wałbrzych

Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie pdf na stronie www.wieszco.pl