Z wiosną mamy czas ożywienia inwestycyjnego w wałbrzyskich parkach. W Parku Sobieskiego, gdzie w tym roku powstanie wieża widokowa i dojdzie do rewitalizacji alejek, rozpoczęła się właśnie mała, ale ważna inwestycja. Zobaczcie zdjęcia.


Tężnia solankowa powstająca z funduszy Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 miała zostać zbudowana jesienią, jednak wskutek przedłużenia się prac konsultacyjnych działania przeniesiono na tegoroczną wiosnę (pisaliśmy o tym - Wałbrzych: Wiosenne ożywienie inwestycyjne w parkach! [WIZUALIZACJE]). Obiekt ten stanie przy ul. Inwalidów Wojennych w sąsiedztwie placu zabaw w Parku Sobieskiego, a zatem przy głównej osi tego parku wiodącej ze Śródmieścia ku Nowemu Miastu.Wykonawca tej inwestycji, czyli wyłoniona w przetargu firma Sorted Sp. z o.o. z okolic Piaseczna w ostatnich dniach ogrodził i oznakował teren, na którym mają rozpocząć się prace. Mamy więc płot, tablice informacyjne i ostrzegawcze, a także znaczniki umieszczone w gruncie na terenie placu budowy.  W Programie funkcjonalno-użytkowym zaplanowano obiekt o szerokości: ok. 6,1 m, długości: ok. 15,5 m i wysokości: ok. 3,6-3,7 m.
Twórcy programu sugerują, że konstrukcję tężni należy wykonać z drewna impregnowanego, a wszystkie elementy konstrukcyjne należy zabezpieczyć odpowiednimi środkami odpornymi na agresję chemiczną chlorków. Konstrukcja ustawiona ma zostać i mocowana na podwalinach drewnianych do niecki betonowej.W pobliżu tężni należy zlokalizować szczelne zbiorniki zaopatrujące obiekt w solankę oraz odprowadzające jej nadmiar. Duża powierzchnia tężni umożliwia wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu (zawierającego łatwo przyswajalne mikroelementy oraz pierwiastki, ważne dla zdrowia) w bezpośredniej bliskości tężni. Po spłynięciu solanka trafia ponownie do szczelnego zbiornika (obieg zamknięty).Oświetlenie i iluminacja tężni ma powodować zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności przez cały rok bez względu na porę dnia. Przy tężni powstaną nowe ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna z regulaminem korzystania z tężni oraz ogrodzenie przypominające ogrodzenie schodów terenowych znajdujących się około 30 m na wschód od planowanej tężni.


Przypominamy, że kwota za jaką wykonane będą prace budowlane to 737 871 zł. Miasto przeznaczy na ten cel własne środki budżetowe wyodrębnione na wykonanie zadań z WBO.


Katalog tegorocznych większych inwestycji w wałbrzyskich parkach: Wałbrzych: Wiosenne ożywienie inwestycyjne w parkach! [WIZUALIZACJE]

Park Sybiraków:
Park Sybiraków: pożegnanie przed rewitalizacją (FOTO)
Piaskowa Góra: Skwer Sybiraków do rewitalizacji. Co powstanie?
Park Sybiraków i 15 innych inwestycji z dofinansowaniem

Nasze teksty o tężni w Parku Sobieskiego:
Wałbrzych: Taka będzie wieża widokowa przy Harcówce! [WIZUALIZACJE]
Wałbrzych: Tężnia, pasieki, amfiteatr, czy samochód ratowniczy?
Elżbieta Węgrzyn
wizualizacje tężni UM Wałbrzych