Kompleksowy remont sali koncertowej i balkonu w Filharmonii Sudeckiej już za nami, teraz remont balkonu czeka Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu. Co i kiedy się zmieni?


Teraz pora na balkon

- To będzie kompleksowy remont balkonu, wymieniona zostanie jego podłoga, wszystkie instalacje, fotele, kabiny z całym oprzyrządowaniem, oknami i ścianami oraz przestrzeń tyrystorowni. W tej ostatniej nie będzie wymieniane wyposażenie, ale powstanie m.in. niezbędna wentylacja - wymienia Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. W ramach  przebudowy powstanie też wyjście ewakuacyjne dla widzów spektakli prezentowanych na Dużej Scenie w formie amfiteatralnej, co więcej, wymodelowane zostanie też półkole balkonu.
 
Projekt ten ma być zrealizowany w etapach. Jesienią 2020 wyłoniony zostanie wykonawca prac, zakupione zostaną nowe fotele dla balkonu oraz będą przeprowadzone proste prace przygotowawcze. Natomiast pomiędzy połową czerwca a połową września 2021 odbędzie się większość prac. Zwieńczenie ich zaplanowane jest na 2022 rok. - Na zakończenie przebudowy, w pierwszym kwartale 2022 zakupimy nową amfiteatralną nakładkę - zaznacza Marosz. 
Szacowany koszt działań to 850 tys. zł, z czego 300 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zwycięskiego projektu infrastrukturalnego, a 340 tys. zł to wkład własny do projektu przyznany przez organ prowadzący - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


Wiele remontów za nimi

W ciągu ostatnich dekad wałbrzyski teatr przeszedł wiele remontów. W latach 60., kiedy było już wiadomo, że w tym gmachu będzie się mieścił teatr, przeszedł on prace adaptacyjne. Na miejscu balkonu znajdowała się antresola, a w miejscu dużej sceny było pomieszczenie z płaską podłogą. W trakcie prac powstała scena, kulisy i zaplecze. Potem przez wiele lat nie zmieniano tu niczego. Kolejny większy remont odbył się w latach 80. Prace na widowni trwały, gdy na stanowisko dyrektora powołany został Wowo Bielicki, ale swoistą rewolucję tetr przeszedł na początku XXI wieku. Po 2002 roku teatr zyskał scenę kameralną, amfiteatr pod chmurką (STYK), wyremontowano też gruntownie główny budynek placówki, a także jego otoczenie od ogrodu po Skwer Szaniawskiego.

Elżbieta Węgrzyn