Regularnie sprawdzamy jak wałbrzyskim instytucjom udaje się unikać zagrożeń związanych z trwającą obecnie epidemią. Sprawdziliśmy, jaka jest sytuacja w szkołach, szpitalu i Ratuszu. Niestety zakażonych przybywa.

Wieści ze szpitala na Nowym Mieście


- Po sześciu pozytywnych wynikach wśród położnych i lekarzy, wśród personelu medycznego nie było na szczęście więcej zakażeń związanych z tym "ogniskiem". Dlatego wróciliśmy do zabiegów planowych - mówi Elżbieta Ponczkowska dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Biernackiego w Wałbrzychu.
Sześć osób z pozytywnymi wynikami na obecność koronawirusa, czyli dwóch lekarzy oraz cztery położne czują się dobrze i przechodzą zakażenie bezobjawowo lub też łagodnie. Jest szansa, że już w przyszłym tygodniu zaczną wracać do pracy.
- Niestety pojawiły się nam dwa kolejne plusy - w aptece i laboratorium. Na szczęście jest szansa, że nie doszło do kolejnych zakażeń w szpitalu, ponieważ te osoby z dużym prawdopodobieństwem zakaziły się poza naszą placówką - zaznacza szefowa szpitala. Placówka pracuje zatem w reżimie sanitarnym bez odwiedzin z zewnątrz i pozostaje czujna, by w razie potrzeby w przypadku ewentualnych nowych zakażeń zareagować sprawnie - jak tydzień temu. Pisaliśmy o tym - Wałbrzych Szpital Ginekologiczno-Położniczy: zakażenia koronawirusem i utrudnienia


Cień wirusa w Ratuszu

Niestety zakażeń nie ustrzegły się również lokalne Ratusze. Wcześniej cień wirusa zawisł nad Ratuszem w Świdnicy. W ostatnich dniach potwierdzony tam został jeden przypadek zakażenia wśród osób pracujących w placówce. Miasto zdecydowało się na obostrzenia. W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców Świdnicy, w związku ze wzrostem ilości zakażeń i zachorowań w całej Polsce, od 13 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy zostają wprowadzone ograniczenia w obsłudze klientów.

Koronawirus nie omija też wałbrzyskiego Ratusza, gdzie pierwszy przypadek zakażenia wykryto w jednym z wydziałów działających przy ul. Kopernika, a 15 października wskutek wykrycia kolejnego "plusa" na kwarantannę i badania przeszło kilku kolejnych pracowników UM w Wałbrzychu, którzy z osobą zakażoną mieli kontakt.


Lista zagrożeń ze szkół


Wskutek przyjęcia ogólnopolskich rozwiązań dotyczących edukacji w szkołach średnich i wyższych w powiatach "żółtej strefy" czyli m.in. w Wałbrzychu od poniedziałku 19 października wprowadzone będzie nauczanie hybrydowe (Od 17 października nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju). O takie właśnie rozwiązanie wnioskowali włodarze wielu miast i powiatów z całej Polski, w tym prezydent Wałbrzycha.
Jak już kilka razy pisaliśmy klas objętych nadzorem epidemiologicznym i kwarantanną w szkołach miasta, powiatu i regionie przybywało -Wałbrzych: Kolejne klasy w miejskich szkołach na kwarantannie.

14 października w Wałbrzychu zdalnie pracowały trzy klasy z IV LO, PSP nr 15 i ZSP nr 3, a nadzorem epidemiologicznym objęto 25 klas z: 3 z II LO, 3 z III LO, 1 z IV LO, 1 z SZ nr 5, 3 z Energetyka, po jednej z PSP nr 5, PSP nr 15, PSP nr 23, PSP nr 28 i ZSP nr 1, po dwie klasy z PSP nr 26, ZSP nr 3, a także pięć klas z ZSP nr 6. Kwarantanną objęto jedną klasę z ZSP nr 3.

Zgodnie z danymi z 15 października przybyły trzy klasy objęte nadzorem epidemiologicznym, czyli z - 1 z II LO, PSP nr 26 i PSP nr 28 - jest ich 28.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów placówek oświatowych w całym kraju, w środę 14 października br. w trybie stacjonarnym pracowało ponad 47 tys. (47 072) przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych:
- 47 072 – tryb stacjonarny (97,09 proc. wszystkich), 1037– tryb mieszany (tj. 2,14 proc. wszystkich) i 375 – tryb zdalny (tj. 0,77 proc. wszystkich).


O zakażeniach w Wałbrzychu i powiecie bieżące statystyki  - Koronawirus: kolejne zakażenia w powiecie i 4 tys. ozdrowieńców w regionie [AKTUALIZACJA]

W raporcie piszemy też o wcześniejszych ogniskach zakażeń, m.in. w Oddziale Neurologii, w wałbrzyskim pogotowiu i wśród policjantów -8 marca 2020 do 17 czerwca 2020.- KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I REGION: PRZEBIEG EPIDEMII DZIEŃ PO DNIU [LICZBY I WYDARZENIA]

Polecamy:
Wałbrzych: Kolejne klasy w miejskich szkołach na kwarantannie
Ratusz pracuje bez zmian, w szkołach pojedyncze kwarantanny
Wałbrzych i powiat: Zakażenie w przychodni, szkole, ograniczenia w punktach obsługi
Wałbrzych Szpital Ginekologiczno-Położniczy: zakażenia koronawirusem i utrudnienia
Wałbrzych Szpital: Nowe ognisko, działanie oddziału ograniczone
Koronawirus: Lekarz i załoga pogotowia w Wałbrzychu zdrowi! [AKTUALIZACJA]
Neurochirurgia otwarta, a kolejny oddział w Latawcu zamkniętyoprac. ELW
fot. ilustracyjne