Kierowca miał lat 15, pasażerowie mniej. Na wycieczce kradzionym autem przez cztery powiaty pomylili nasze miasto z innym. A tablice rejestracyjne...


Trzej młodzi mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego w wielkanocną niedzielę 22 kwietnia ukradli z posesji w miejscowości Mościsko samochód osobowy i udali się nim w podróż do... Jawora. Za kierownicą siedział 15-latek, oczywiście bez uprawnień, a pasażerami byli jego młodsi koledzy w wieku 14 i 10 lat...

W niedzielę po godzinie 17:00 policjanci z Dzierżoniowa otrzymali od właściciela informację o tym, że z jego z posesji w miejscowości Mościsko zniknął samochód osobowy, w którym były dokumenty, a w stacyjce kluczyki. Pokrzywdzony dodał, że chwilę przed kradzieżą przed jego domem widzianych było trzech młodych chłopców.
 

O kradzieży dyżurny tej jednostki poinformował jak najszybciej pozostałe komendy i komisariaty z Dolnego Śląska, w tym wałbrzyskich funkcjonariuszy. Podczas przeprowadzonych działań poszukiwawczych około godziny 18:50 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu na ul. Kolejowej zauważyli pasujących do rysopisu nastolatków. Ich uwagę wzbudził dodatkowo pojazd, który nie miał tablic rejestracyjnych.


Podczas kontroli drogowej wykonanej kilkaset metrów dalej funkcjonariusze ustalili, że to właśnie ten samochód kilkadziesiąt minut wcześniej został skradziony na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Kierował nim 15-latek, a pasażerami byli jego dwaj młodsi koledzy. Zdjęte tablice rejestracyjne znajdowały się w bagażniku. Policjanci ustalili, że nieletni nie wiedzieli, jak wybrać się w podróż do Jawora i tak zajechali do Wałbrzycha. Jak tłumaczyli dalej policjantom - chcieli w Jaworze odwiedzić koleżankę. Postanowili więc... ukraść samochód.

Teraz cała trójka odpowie przed sądem rodzinnym. 15 i 14 latek jako sprawcy czynu karalnego, a najmłodszy z nich za przejaw demoralizacji. Przypominamy, że wobec osoby popełniającej czyny karalne po ukończeniu lat 13, ale nie ukończeniu lat 17, mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.
 

Przypominamy także, że najbezpieczniej jest trzymać swój samochód w garażu lub na parkingu strzeżonym. Oczywiście samochód powinien być zamknięty na klucz oraz posiadać dodatkowe zabezpieczenia. I to jednak może nie wystarczyć, jeżeli nie zadbamy o kilka spraw:
- Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu.
- Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach.
- W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód.
- Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie.
- Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę.
- Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów.
- Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą.
- Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk.
- Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu.
- Jeżeli nie posiadamy garażu, ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi.
- Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać.
- Uważajmy, z kim podróżujemy. Zabieranie przypadkowych osób na tak zwanego "stopa" może być podstępem stosowanym przez złodziei samochodów.


Opr. MS
Foto użyczone: KMP Wałbrzych