Nie tylko w naszym mieście powstają odcinki Trasy Sudeckiej. Właśnie w ramach tego projektu rozpoczyna się drugi etap mocno opóźnionej na starcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 379 stanowiącej najszybsze połączenie między Wałbrzychem i Świdnicą, przez Modliszów. Jaki odcinek zostanie zamknięty? I kiedy? Zobaczcie zdjęcia z remontowanej drogi.


Trudny start

Przypomnijmy, że remont w ramach projektu „Trasa Sudecka - przebudowa drogi wojewódzkiej nr 379 od ronda ul. Uczniowskiej w m. Stary Julianów do ronda ul. Wałbrzyska w m. Świdnica" był zapowiadany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei już od dawna, a przetarg ogłoszono 5 lipca 2017 roku, tuż przed otwarciem ul. Strzegomskiej po remoncie WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: DROGA IDZIE DO REMONTU
28 grudnia 2017 r. DSDiK podpisała umowę na realizację tego zadania z firmą Polbud-Pomorze Sp. z o.o. Potem przez wiele miesięcy trwały prace przygotowawcze i plac budowy przekazano wykonawcy dopiero 6 maja 2019.

Niestety procedury administracyjne i oczekiwanie na ZRiD przeciągnęły się tak bardzo, że choć odcinek od skrzyżowania z ul. Słowiańską w Świdnicy do skrzyżowania z drogami powiatowymi 2910D (kierunek Bystrzyca Dolna) i 2911D (kierunek Witoszów Dolny) zamknięto w ramach pierwszego etapu prac, niewiele się na nim działo. Objazd pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t został wyznaczony drogą powiatową 2911D przez Witoszów Dolny i ulicą Jana Kochanowskiego do ronda w Świdnicy (skrzyżowanie Wałbrzyskiej, Polnej Drogi i Kochanowskiego). Ciężarówki skierowano na DK 35 przez Mokrzeszów, co utrudniło życie firmom z WSSE. Ostatecznie prace rozpoczęły się we wrześniu 2019. Teraz dobiegają końca.Jakie zmiany?

Drugi etap prac obejmie odcinek od skrzyżowania ze wspomnianymi wyżej drogami powiatowymi do planowanego ronda w Modliszowie. Właśnie dziś, 23 stycznia, na drodze są montowane tablice informujące, że cały odcinek zostanie zamknięty od jutra, od piątku 24 stycznia. Auta jadące od strony Świdnicy będą teraz kierowane na Witoszów Dolny. Na tym etapie prace mają potrwać około 6 miesięcy.Trzeci odcinek, najbliższy Wałbrzychowi, od planowanego ronda w Modliszowie do istniejącego ronda w Starym Julianowie (na przedłużeniu ul. Uczniowskiej) ma zostać rozpoczęty, jeśli ten będzie ukończony planowo, latem tego roku - prace mają tu potrwać 5 miesięcy. Jak informuje wykonawca, robotami budowlanymi objęty jest cały zakres drogi DW 379 Świdnica – Wałbrzych, w związku z tym prośba o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przejazdów na tym odcinku.Co i za ile powstanie?

Wartość zadania to 30 988 479,15 zł brutto. Wartość dofinansowania w ramach RPO WD na lata 2014-2020 (EFRR+BP) - 28,5 mln zł. Pozostała kwota to wkład własny DSDiK, która 3 mln pozyskała z budżetu państwa.
Oficjalny termin zakończenia to 28 grudnia 2020, ale już wiadomo, że może być spory poślizg.


Prace są realizowane w formule „Zaprojektuj i  buduj”. Według projektu ten odcinek Trasy Sudeckiej będzie się rozpoczynać włączeniem w wykonane rondo na ul. Uczniowskiej obok Starego Julianowa, a kończyć na skrzyżowaniu DW 379 z ul. Słowiańską w Świdnicy uwzględniając nowo wybudowany odcinek dojazdu do istniejącego ronda przy Szpitalu Latawiec. Trasa biegnie w większości przez teren niezabudowany, na swojej długości przechodząc jedynie przez dwie miejscowości – Stary Julianów (gmina Walim) oraz Modliszów (gmina Świdnica).- Długość planowanego odcinka do  przebudowy wyniesie: 11,1 km (w tym: 9,5 km na terenie gminy Świdnica i 1,6 km na terenie gminy Walim. Ponadto zostanie wybudowany jednostronny ciąg pieszo-rowerowy o długości 4,11 km, (szerokości 3,5 m), powstaną chodniki i zatoki autobusowe na terenie zabudowanym w  Modliszowie i w Starym Julianowie. Zaplanowano budowę dwóch rond w miejscu istniejących  skrzyżowań z drogami powiatowymi. Projektowane ronda oraz istniejące rondo w Starym Julianowie zostaną oświetlone, podobnie chodniki – mówił zapowiadając inwestycję Leszek Loch, dyrektor DSDiK we Wrocławiu.W zakres prac wchodzi:

  • przebudowa odcinka drogi klasy G o długości ponad 11 km (jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów),
  • przebudowa istniejących 2 skrzyżowań: w Modliszowie oraz skrzyżowanie DW 379 z drogą powiatową  kierunek Witoszowie Dolny/Bystrzyca Dolna na skrzyżowania typu rondo,
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego od Świdnicy do lasu w okolicy Modliszowa,
  • budowa chodników dla pieszych w Starym Julianowie i Modliszowie,
  • przebudowa istniejących wjazdów na posesje.
  • budowa nowych zatok przystankowych w Starym Julianowie i Modliszowie.


Po remoncie na pewno ulgę odczują nie tylko wałbrzyszanie chcący się szybko dostać do Świdnicy, czy firmy z WSSE, także mieszkańcy wsi Pogorzała, Witoszów Górny i Witoszów Dolny, na które spadł cały ciężar transportu osobowego pomiędzy strefą a Świdnicą.


O remoncie pisaliśmy:
BUDŻET WOJEWÓDZTWA: 1.34 MLN ZŁOTYCH DO DYSPOZYCJI. NA CO?
TRASA SUDECKA WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: WKRÓTCE REALIZACJA
WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: DROGA IDZIE DO REMONTU

Trasa Sudecka - fragment wałbrzysko-boguszowski:
WAŁBRZYCH: SOBIĘCIN DOCZEKAŁ SIĘ REMONTU UL. 1 MAJA I ZACHODNIEJ (FOTO)
TRASA SUDECKA: KIEDY POZNAMY WYKONAWCĘ UL. 1 MAJA I OBWODNICY BOGUSZOWA?
TRASA SUDECKA: PRZETARG NA NA UL. 1 MAJA I OBWODNICĘ BOGUSZOWA WKRÓTCE
TRASA SUDECKA: BĘDZIE REMONT UL. 1 MAJA I OBWODNICA BOGUSZOWA!

TRASA SUDECKA: WAŁBRZYCH I BOGUSZÓW MOGĄ JUŻ BUDOWAĆ
TRASA SUDECKA: PRZETARG NA CZĘŚĆ SOBIĘCIŃSKĄ I OBWODNICĘ BOGUSZOWA
TRASA SUDECKA: OBWODNICA BOGUSZOWA- CO DO WYBURZENIA? [FOTO]
TRASA SUDECKA: WYBURZANIE NA UL. II ARMII [FOTO]

BĘDZIE NOWE RONDO W WAŁBRZYCHU I OBWODNICA BOGUSZOWA


Trasa Sudecka: fragment wałbrzysko-jedliński:

KAMIENIECKA: OTWARCIE Z ELŻBIETĄ BIEŃKOWSKĄ I ZDJĘCIA Z GÓRY (FOTO)
RONDO KAMIENIECKA: ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU I DUŻE KORKI
DO KIEDY REMONT UL. KAMIENIECKIEJ? CO GO UTRUDNIA?
UL. KAMIENIECKA - WZNOWIONE PRACE I ZMIANY [FOTO]

ULICA KAMIENIECKA - SĄ NIESPODZIANKI REMONTOWE [FOTO]
Ul. KAMIENIECKA - REMONT TRWA. CO NA PLACU BUDOWY? [FOTO]
ULICA KAMIENIECKA: RUSZYŁY PRACE I UTRUDNIENIA [FOTO]
CO Z KAMIENIECKĄ I TRASĄ SUDECKĄ?
TRASA SUDECKA: RUSZYŁ PRZETARG NA UL. KAMIENIECKĄ I RONDO
RONDO NA KAMIENIECKIEJ - CO WSTRZYMUJE BUDOWĘ

WAŁBRZYCH: NIE ZNAMY DNIA ANI GODZINY, KIEDY NAS ZABLOKUJĄ (FOTO)


Opr. MS
Foto: JK
Plany archiwalne: Urząd Gminy Świdnica