16 czerwca wałbrzyskich strażaków zaalarmowały czujniki instalacji sygnalizacyjnych w byłym Powszechnym Domu Towarowym w Wałbrzychu oraz zabytkowym Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju.

- O godz. 13 mieliśmy zgłoszenie z systemu sygnalizacji pożarowej z Teatru Zdrojowego. Jeden zastęp z JRG-2 pojechał sprawdzić, co było przyczyną uruchomienia alarmu. Okazało się, że awarii uległ czajnik elektryczny i po zagotowaniu wody nie wyłączył się. Woda w nim wrzała, a nadmiar pary wodnej w powietrzu wzbudził czujnik - wyjaśnia Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Strażacy przekonali się zatem, że instalacja przeciwpożarowa w teatrze działa bez zarzutu.  
Drugie zawiadomienie z systemu przeciwpożarowego pochodziło z budynku byłego PDT przy ul. Słowackiego. - Tutaj również sygnalizacja nie zawiodła. W budynku odbywają się prace remontowe i podczas pracy szlifierki zadziałał czujnik. Strażacy sprawdzili, czy nie wydarzyło się coś poważnego - zaznacza Kwiatkowski i dodaje, że podczas prowadzenia takich prac rekomendowane jest częściowe "usypianie" systemu by nie generował fałszywych alarmów.   

Przypominamy, że zgodnie z danymi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu z 2019 roku obowiązek wyposażenia w instalację sygnalizacyjno-alarmową posiada w Wałbrzychu i powiecie 27 obiektów (w tym 5 obiektów zabytkowych wskazanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków -Zamek Książ w Wałbrzychu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu, Hala Spacerowa z Pijalnią wód w Szczawnie Zdroju, Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju, Muzeum w Wałbrzychu). W taką instalację dodatkowo ma 90 innych obiektów, w tym obiekty handlowe, zakłady pracy. Dodatkowo, na terenie powiatu znajduje się 10 obiektów wymagających wyposażenia w Dźwiękowy System Ostrzegawczy (w tym 7 obiektów handlowych, Zamek Książ oraz hala sportowa w kompleksie Aqua – Zdrój posiadają instalacje).

Instalacje te czasem generują fałszywe alarmy ponieważ zawodzi czynnik ludzki np. przez nagminne palenie papierosów w toalecie, jednak często zdarza się też, że czujniki ratują firmy przed dużymi stratami. To właśnie systemy odnotowują pożary wcześniej niż monitoring i ochrona, alarmują np. o pożarach instalacji elektrycznej wewnątrz murów i strażakom udaje się je ugasić szybciej, nim jeszcze się rozwiną.

Polecamy:
Wałbrzych: Alarm na ul. Ludowej. Czy błyszczyk jest łatwopalny?
NOCNA INTERWENCJA STRAŻY W PRODAKU
Wałbrzych: 120 osób ewakuowano z Urzędu Skarbowego
Śródmieście: ewakuacja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (FOTO)
STRAŻ WAŁBRZYCH: EWAKUOWALI MIESZKAŃCÓW DWÓCH BUDYNKÓW
USZKODZONE ŁĄCZE, WYCIEK GAZU I EWAKUACJA NA SOBIĘCINIE
EWAKUACJA PARKU TECHNOLOGICZNEGO NA UL. SZCZAWIEŃSKIEJ
WAŁBRZYCH: GALERIA VICTORIA - STRAŻACY WEZWANI DO ZADYMIENIA
EWAKUACJA SALI KINOWEJ PODCZAS WIECZORNEGO SEANSU

Elżbieta Węgrzyn