Sala Ślubów w Wałbrzychu i UCS kilka razy zmieniały lokalizację, ale docelowo miały wrócić do Ratusza. Jednak nie jest to już takie pewne. Wkrótce wałbrzyszanie mają się pobierać w pewnej zabytkowej willi.

Matejki 2

O tym, że Sala Ślubów w Wałbrzychu nie jest zbyt elegancka i mieszkańcy miasta stający na ślubnym kobiercu mogliby mieć w tej szczególnej chwili piękniejszą oprawę uroczystości oraz wygodę mówi się nie od dziś.
Od połowy lat 70. wałbrzyski Urząd Stanu Cywilnego wraz salą przeznaczoną do udzielania ślubów mieścił się w klasycystycznej kamienicy przy ul. Matejki 2, jednak ten reprezentacyjny gmach z datą 1885 na wejściu wymagał gruntownego remontu. W lipcu 2012 roku budynek opróżniono, a USC z Salą Ślubów przeniesiono do bliskiego sąsiedztwa Ratusza. Jak się okazało był to dopiero początek ich wędrówki po mieście.Po remoncie kamienica przy Matejki 2 mieści Biuro Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości oraz Biuro Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa.


Kopernika 2

Sala Ślubów po wyprowadzce z ul. Matejki zakotwiczyła w odkupionej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nieruchomości przy ul. Kopernika 2. Ratusz zapłacił za nią 6 mln, a ZUS zbył ją tym chętniej, że przenosił się do nowo wybudowanego gmachu na ul. Kasztanową. Obecna Sala Ślubów mieści się na pierwszym piętrze i nie wyróżnia się niczym szczególnym poza okazalszymi rozmiarami, ozdobnymi zasłonami i kinkietami. By do niej dojść przyszli małżonkowie, świadkowie i goście - podobnie jak inni interesanci - przechodzą przez korytarze urzędu. Zaś fronton budynku przy Kopernika 2 jest na tyle niepozorny, że sesja zdjęciowa młodych małżonków i gości uroczystości przed nim należy do rzadkości, tymczasem takie zdjęcia wśród par pobierających się np. w szczawieńskim Ratuszu są standardowe. Ratusz to Ratusz. 
Ratusz?

Dlatego też już w 2017 roku prezydent Roman Szełemej wspominał o tym, że na bazie postulatów mieszkańców tworzone są plany powrotu wałbrzyskiego USC i Sali Ślubów na parter Ratusza, gdzie miały one siedzibę w okresie międzywojennym. Zabytkowy charakter, wyremontowane wnętrze i stosowne zaplecze miało przyciągać wałbrzyszan, a nawet przyjezdnych by zechcieli pobierać się właśnie w naszym mieście. Przenosinom USC na Plac Magistracki miały też służyć wyprowadzki wydziałów z Ratusza do nowych  wnętrz w ścisłym centrum. Pomieszczenia oddawane po remontach na potrzeby biurowe urzędu miejskiego pojawiły się w kamienicy u zbiegu Placu Magistrackiego z ul. Dmowskiego (była apteka) i ul. Sienkiewicza (po banku).  Zamkowa 2

Ostatecznie, prace na parterze Ratusza przystosowujące go na potrzeby Sali Ślubów nie wystartowały, a podczas lipcowej sesji prezydent Wałbrzycha przedstawił inną lokalizację tego wyjątkowego miejsca. - To ważny projekt, który wciąż pojawia się w rozmowach z mieszkańcami. Chodzi o niszczejący budynek przy ul. Zamkowej, zabytek klasy zerowej. Jego rewitalizacja przekracza nasze możliwości budżetowe, jednak dzięki pozyskaniu wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego chcielibyśmy tam stworzyć Urząd Stanu Cywilnego - wyjaśnia Roman Szełemej i dodaje: - Planowaliśmy go zrobić na parterze Ratusza, tak jak to było przed wojną. Jednak skoro budynek na Zamkowej niszczeje, a udało się nam do pomysłu jego odnowienia przekonać unijnych ekspertów, będziemy go realizować.   
Włodarz naszego miasta na ostatniej sesji przedstawił radnym około siedemdziesięciu projektów rewitalizacji w obrębie Wałbrzycha, na których realizację możemy uzyskać wsparcie z EBI. "Termomodernizacja i restauracja zabytkowego obiektu położonego w zespole pałacowo-willowo-parkowym przy ul. Zamkowej 2 na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego" jest jednym z nich. Miasto może uzyskać połowę środków na ten cel z EBI, a pozostałą część zapewnić z innych źródeł. Kompleksowy remont zabytku wraz z przystosowaniem do nowej roli ma kosztować ok. 7 mln zł i ma się odbyć do końca 2019 roku, jest więc jednym z pierwszych projektów planowanym do wykonania przy udziale kapitału unijnego banku. To dobrze, bo jeszcze kilku lat zwłoki budynek ten mógłby przypłacić katastrofą budowlaną.Powstała w 1907 roku willa Keindorft, mieszcząca dyrekcję kopalń, a w okresie powojennym m.in. kuratorium oświaty dziś wymaga pilnego remontu. Od lat 90. opuszczony obiekt uległ gwałtownej degradacji. Po remoncie może służyć nie tylko jako wygodne miejsce pracy dla urzędników USC, ale jako obiekt "z duszą" ma też szansę zapewnić wyjątkowe wspomnienia pobierającym się tu parom. Nie zabraknie na Zamkowej 2 tarasu na pamiątkowe zdjęcia, a także przeznaczonego dla przyszłych małżonków i świadków zaplecza do wypełnienia dokumentów ślubnych, czy choćby ustronnego miejsca, gdzie pan młody może przed lustrem poprawić krawat, a panna młoda przypudrować nos.   


Peregrynacje wałbrzyskiej Sali Ślubów
WIELKA PRZEPROWADZKA I NOWA SALA ŚLUBÓW
NOWA SALA ŚLUBÓW I URZĄD MIEJSKI W BYŁEJ APTECE

Na przygotowanie nowej sali na potrzeby USC wraz z zapleczem w Ratuszu zdecydował się również Boguszów-Gorce (BĘDZIE NOWA SALA ŚLUBÓW).

Więcej o rewitalizacji i wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego:
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]

BUDYNEK PRZY UL. MATEJKI 5. CO W NIM BĘDZIE?tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn