14 listopada w południe na skwerze przy nowym wałbrzyskim kamiennym rondzie u zbiegu ul. 1 Maja i Limanowskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona tegoż ronda - Eufrozyna Sagana.

Kamienne rondo przy Muzeum Porcelany (dawnym Muzeum w Wałbrzychu), któremu całe lata szefował Eufrozyn Sagan w ostatnich miesiącach przyjęło jego imię, a świadczy o tym odsłonięta dziś tablica na skwerze sąsiadującym z rondem. Wcześniej na skwerze zasadzono drzewa i umieszczono głaz, na którym w ostatnich dniach zamontowano tablicę pamiątkową.- Eufrozyn Sagan kochał wałbrzyskie hałdy i swojej szansy na interesujące zbiory i edukację młodzieży nie zmarnował - mówi Marcin Kuleszo, pracownik Starej Kopalni. W rozmowie z Wałbrzych dla was dodał, że: - To dopiero początek propozycji upamiętnienia wałbrzyszanina i światowej sławy naukowca. Poza staraniami o utworzenie stałej ekspozycji z ogromnych zbiorów tego twórcy mamy też inne pomysły, m.in. zagospodarowania skarpy przy Starej Kopalni. Tworzone są projekty mające na celu wsparcie jego realizacji.
Pan Marcin był pomysłodawcą nadania rondu imienia Sagana, razem z byłymi współpracownikami naukowca pragnie by spuścizna pozostawiona przez wałbrzyszanina nie popadła w zapomnienie.Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy obecni byli współpracownicy i znajomi wielkiego wałbrzyszanina. - Przy okazji odsłonięcia chciałbym podkreślić, że Eufrozyn Sagan, wbrew temu, co o nim pisano nie był samoukiem. Podczas studiów miał wykłady z awangardą ówczesnych paleobotaników, ale w ukończeniu studiów przeszkodziła mu wojna. Sagan przyjechał do Wałbrzycha w lutym 1947 roku i wkrótce zaczął utrzymywać kontakty z naukowcami - specjalistami z całej Polski - wspomina Kazimierz Kozakiewicz, prezes Oddziału Sudeckiego w Wałbrzychu Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi. Podkreślił on również wkład zmarłego w 1995 roku wałbrzyszanina w rozwój lokalnych kół Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha i wałbrzyszanka Maria Ciastoń - bratanica, a po śmierci brata upamiętnionego także przybrana córka Eufrozyna Sagana.O Eufrozynie Saganie
NOWE DRZEWA, KRZEWY I TABLICA EUFROZYNA SAGANA

PLAC NA ROZDROŻU ZMIENI NAZWĘ. NAZWĄ BEZIMIENNE RONDA
EUFROZYN SAGAN - WAŁBRZYSKI NAUKOWIEC ŚWIATOWEJ SŁAWY
SKARBY Z EPOKI KARBONU MOŻNA JUŻ OGLĄDAĆ

Elżbieta Węgrzyn