Niedawno zdarzył się tam kolejny groźny wypadek, a wiele osób w ostatnich latach straciło tam życie. Dobra wiadomość dla wszystkich korzystających z tej drogi.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace dotyczące przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 5 z drogą powiatową nr 3396D koło miejscowości Mielęcin. W tym miejscu bardzo często mają miejsce wypadki. Ostatni kilka dni temu: WAŁBRZYCH REGION: WYPADEK I 4 OSOBY W SZPITALU (FOTO), a wcześniej między innymi: WAŁBRZYCH I REGION: WYPADKOWY BILANS WEEKENDU NA DROGACH (FOTO).

W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania ma powstać czterowlotowe rondo. Taka informacja wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Żarowie 15 lutego 2021 roku. Łącznik autostradowy, jak nazywane jest to skrzyżowanie, to bardzo niebezpieczny odcinek drogowy. Włączenie się do ruchu jest tutaj bardzo trudne, a wielu kierowców, często tracąc cierpliwość ryzykuje i dochodzi do wypadków. Niestety wiele z tych wypadków jest ze skutkiem śmiertelnym -  Wałbrzych region: śmierć na łączniku autostradowym WAŁBRZYCH REGION: CZOŁOWE ZDERZENIE - DWOJE 22-LATKÓW ZGINĘŁODWA ŚMIERTELNE WYPADKI, DWIE MŁODE KOBIETY NIE ŻYJĄ, TRAGEDIA NA DRODZE. NIE ŻYJĄ DWIE OSOBY.


Burmistrz Leszek Michalak, radni Rady Miejskiej oraz pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie wielokrotnie apelowali do Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę stanu bezpieczeństwa w tym miejscu. W 2017r. Starostwo Powiatowe w Świdnicy otrzymało odpowiedź od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest zarządcą tego odcinka drogowego, że realizacja przebudowy tego skrzyżowania jest uzależniona od środków finansowych. Niestety takich wówczas nie było. Taką samą odpowiedź na interpelację otrzymała radna Barbara Zatoń w 2019 roku.

Wreszcie władze gminy zostały wysłuchane, a kierowcy może będą mieli wkrótce powód do radości. Z pisma, które wpłynęło 15 lutego 2021r. do Urzędu Miejskiego w Żarowie, wynika, że znalazły się środki finansowe na realizację tego zadania inwestycyjnego.
- Zakres zadania obejmuje przebudowę skrzyżowania zwykłego czterowlotowego na skrzyżowanie typu rondo czterowlotowe z 1 lub 2 bypassami (wybór rozwiązania technicznego i parametrów skrzyżowania nastąpi na etapie prac projektowych). W ramach inwestycji planuje się budowę odwodnienia drogi wraz z kanalizacją deszczową, wykonanie urządzeń ochrony środowiska (osadnik i separator), budowę kanału technologicznego. Skrzyżowanie będzie wyposażone w oświetlenie drogowe na potrzeby którego wybudowana zostanie linia kablowa zasilająca. Na skrzyżowaniu zostanie również wykonane oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W I kwartale 2021r. zaplanowano ogłoszenie przetargu na prace projektowe. Przewiduje się, że wykonanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji ZRID nastąpi w latach 2021 – 2022, a rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych w 2023r. – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

I trzymamy kciuki, bo to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w naszym regionie, a zarazem bardzo popularny skrót do A4 i Wrocławia.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: BĘDZIE PRZEBUDOWA DK 35, SĄ KONSULTACJE
WAŁBRZYCH: DROGA EKSPRESOWA S5 STAJE SIĘ FAKTEM? I REMONT A4
WAŁBRZYCH DROGA EKSPRESOWA S5: ŚWIEBODZICE Z DWOMA WĘZŁAMI? (MAPY)

WAŁBRZYCH: EKSPRESOWA S5 - PREZYDENT Z PISMEM, GMINY Z PROTESTEM
WAŁBRZYCH REGION: NOWY PRZEBIEG A4 I NASZEGO ODCINKA S5 (MAPY)
WAŁBRZYCH BĘDZIE ZABIEGAŁ O SWÓJ KORYTARZ DO DROGI EKSPRESOWEJ S3
WAŁBRZYCH I REGION: NOWE INFORMACJE W SPRAWIE S5, S8 I A4 (MAPY)Opr. MS
Foto użyczone: Urząd Gminy Żarów, OSP Jaroszów