Lato tego roku może nie tak gorące jak te poprzednie, ale i tak wzdychamy do kąpielisk pod chmurką, które w tym roku pozamykała nam pandemia koronawirusa. Na osłodę wiadomość, że w sąsiednim mieście remontuje się od podstaw basen odkryty.


Wszystko rozkręca się powoli

31 sierpnia 2018 burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński podpisał umowę na modernizację basenu przy ul. Fredry. Inwestycję o wartości blisko 12 milionów złotych miała przeprowadzić firma KWADROS Michał Malik z Nowej Rudy. Zakończenie prac planowano wtedy na 15 lipca 2019.

- Niestety od kilku lat, z powodów technicznych, basen miejski nie mógł być wykorzystywany. Na realizację zadania pozyskaliśmy 7-milionowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach ruszającej na dniach inwestycji, przeprowadzimy m. in remont niecek basenowych, powstanie niezbędna infrastruktura naziemna, szatnie oraz boisko do siatkówki plażowej. Poza miesiącami letnimi obiekt wykorzystywany będzie cały rok, przez klub sportowy, organizacje pozarządowe oraz inne jednostki - zapowiadał włodarz miasta na początku budowy.

Projekt o nazwie "Rewitalizacja terenów rekreacyjnych wraz z zagospodarowaniem przestrzeni położonych przy ul. Fredry w mieście Nowa Ruda" zakładał, że powstanie nowoczesny ośrodek rekreacyjny z dwoma basenami, podgrzewaną wodą, wieżą do skoków, plażą basenową, atrakcjami dla dzieci i młodzieży: stół do tenisa, boisko do piłki plażowej. Na terenie obiektu miała też powstać świetlica środowiskowa, miał zostać uruchomiony punkt doradztwa zawodowego. W planach są letnie i zimowe zajęcia sportowe, a działalność na rzecz seniorów podejmie Noworudzki Uniwersytet III wieku.Tak ma być, ale trzeba jeszcze poczekać


Obecnie remont noworudzkiego basenu powoli dobiega końca. Wykonawca prosił o przedłużenie terminu jesienią 2019 roku, ale i ten termin okazał się niewystarczający. Kolejny przypadał na wiosnę 2020, jednak pojawiły się problemy techniczne. I choć wykonawca zapewniał, że tego lata mieszkańcy Nowej Rudy będą się kąpać przy ul. Fredry, to nic na to nie wskazuje.

I niestety nie popływają też w basenie otwartym w pobliskim Jugowie, bo z powodu pandemii koronawirusa nie zostanie on otwarty w tym sezonie. Jednak latem 2021 roku, sądząc po stanie zaawansowania prac, kąpielisko w Nowej Rudzie może już działać. I tak będzie to szybciej, niż w Wałbrzychu, gdzie ma powstać całkiem nowy basen w nowej lokalizacji, ale pandemia przyhamowała ten projekt (KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: CO Z MIEJSKIMI FONTANNAMI I BASENEM?, WAŁBRZYCH: GDZIE TRZEBA ZROBIĆ BASEN ODKRYTY WEDŁUG SPECJALISTÓW?).Basen miejski w Nowej Rudzie przy ul. Fredry wybudowano jeszcze przed II wojną światową, zamknięto w roku 2012 i wyburzono w 2019, a ten, który powstaje tam obecnie, jest właściwie budowany od podstaw.

O basenie otwartym w Wałbrzychu pisaliśmy:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: CO Z MIEJSKIMI FONTANNAMI I BASENEM?
WAŁBRZYCH: GDZIE TRZEBA ZROBIĆ BASEN ODKRYTY WEDŁUG SPECJALISTÓW?


Kąpieliska czynne i nieczynne w tym sezonie:
NAD WODĘ 2020: OTWARTY BASEN W GŁUSZYCY JUŻ ZAPRASZA (CENNIK)
Nad wodę 2020: Rusza basen odkryty w Świebodzicach [CENNIK]
Wałbrzych region: ruszają kolejne baseny, także otwarte! [CENNIK]

WAŁBRZYCH: AQUA-ZDRÓJ - POSTANOWIONE, RUSZA BASEN I HOTEL (FOTO)
WAŁBRZYCH REGION: GDZIE JUŻ POPŁYWAMY NA BASENIE?


Opr. MS
Wizualizacje użyczone: UM Nowa Ruda