Wracamy do głośnej sprawy rękoczynów, do których doszło w sobotę 12 września pomiędzy policjantami a mieszkańcami jednej z miejscowości regionu. Są już zarzuty.


O sprawie pisaliśmy: WAŁBRZYCH REGION: BRUTALNA SZARPANINA Z DWOJGIEM POLICJANTÓW (FILM). Przypomnijmy, że w sobotę 12 września 2020 roku około godziny 18.00 świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję do jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Ślaska. Powodem wezwania było "uszkodzenie ciała jednego z mieszkańców przez ustalonego sprawcę". W trakcie interwencji policjanci zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn w wieku 47 oraz 25 lat, mieszkańców powiatu świdnickiego.


 
Jak komentują mundurowi, zgromadzony materiał dowodowy ukazuje, z jaką agresją i brutalnością ze strony napastników zmierzyli się interweniujący policjanci - mężczyzna i kobieta. Pomimo tego jeden z mężczyzn, 47-latek został zatrzymany na miejscu. Młodszy z podejrzanych oddalił się z miejsca zdarzenia, ale wkrótce również został zatrzymany przez świdnickich policjantów. Obaj - jak się okazało - nietrzeźwi mężczyźni, trafili do policyjnego aresztu.
 
Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zatrzymanym zarzutów m. in. czynnej napaści na funkcjonariuszy oraz ich znieważenia. 47-latek usłyszał również zarzut zmuszenia policjantów do odstąpienia od prawnej czynności służbowej podczas wykonywanych obowiązków służbowych.


 

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek Prokuratura Rejonowego w Świdnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, wobec dwóch mężczyzn – Pawła S. i Adama S. ( ojca i syna).

Prokurator zarzuca wyżej wymienionym, że w dniu 12 września 2020 roku w Pastuchowie, działając wspólnie i w porozumieniu, dopuścili się czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji z Posterunku Policji w Jaworzynie, w ten sposób, że uderzali ich rękoma w głowę, klatkę piersiową i bark oraz znieważali ich słowami wulgarnymi, powszechnie uznanymi za obelżywe. W wyniku działania sprawców jeden z interweniujących funkcjonariuszy doznał obrażeń ciała skutkujących naruszaniem czynności narządów ciała na okres poniżej dni 7.

Nadto Adam S. usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała u innego mężczyzny, a Paweł S. zmuszania funkcjonariuszki Policji groźbą do zaniechania prawnej czynności zatrzymania.

Za najsurowiej zagrożony czyn sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Film Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z zatrzymania sprawców:Dowodami w sprawie mają być trzy nagrania wideo, obecnie analizowane przez policję, pierwsze z nich jest umieszczone na portalu Służby w akcji: ATAK NA POLICJANTÓW - FILM.

Drugie, ukazujące początek zajścia, można znaleźć TUTAJ.


Czytaj też:
POLICJA: DLACZEGO PIJANA NASTOLATKA ZAATAKOWAŁA FUNKCJONARIUSZA?
REGION: PODCZAS POŚCIGU WJECHAŁ E RADIOWOZY I CHCIAŁ BIĆ POLICJĘ
POLICJA: ZAATAKOWAŁ MUNDUROWYCH, MUSIELI GO OBEZWŁADNIĆ
POLICJA: ZNANY ZAWODNIK MMA DOPUŚCIŁ SIĘ WIELU PRZESTĘPSTW
WAŁBRZYCH: RATOWNIK MEDYCZNY ZAATAKOWANY PRZEZ PACJENTKĘ

POLICJA: NAPADNIĘTY FUNKCJONARIUSZ MUSIAŁ UŻYĆ BRONI

NAJPIERW ZAATAKOWAŁ POLICJANTÓW, POTEM CHCIAŁ ICH PRZEKUPIĆ
POLICJA: KRADLI AUTA, CHCIELI PRZEJECHAĆ POLICJANTÓW, PADŁY STRZAŁY
POLICJA WAŁBRZYCH: POŚCIG I QUADEM W RADIOWÓZ
NOWE MIASTO: ZARZUTY DLA 40-LATKI, KTÓRA WJECHAŁA W RADIOWÓZ (FOTO)
ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ, CHCIAŁ POBIĆ POLICJANTÓW


PODZAMCZE: NIM UMARŁ NAGLE, NISZCZYŁ, KRADŁ I BIŁ
POLICJA: WBIEGAŁA POD NADJEŻDŻAJĄCE AUTA, A POTEM...
WAŁBRZYSKA POLICJA PONOWNIE NA CENZUROWANYM
CZY SPOWODOWALI ŚMIERĆ ZATRZYMANEGO? ZAPRZECZAJĄ
DOLNOŚLĄSKA POLICJA W OSTRZALE STATYSTYKI
Opr. MS
Foto użyczone: KWP Wrocław