| Źródło: Sokołowsko Laboratorium Kultury
Wałbrzych region: Grunwald ma już nowe okna (FOTO)
Teraz jest już bezpieczne
- Drodzy miłośnicy Sokołowska i zabytkowych obiektów - mamy wspaniałą informację! Sanatorium dr Brehmera w Sokołowsku, które odbudowujemy nieustannie, ma nowe, piękne drewniane okna! Odbijają jesienny krajobraz w zamontowanych starannie szybach. Aby powstały, wiele prac budowlanych wykonano na zabytku - przemurowano ściany, wzmocniono konstrukcje! Dziękujemy wykonawcom, wszystkim darczyńcom, wspierającym - za wkład pracy i poparcie. Liczymy na to, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować prace nad odbudową zabytku i ratować jego kolejne fragmenty! - informują przedstawiciele fundacji In Situ z Sokołowska.
Fundacja od lat własnymi staraniami odbudowuje ogromny i zrujnowany obiekt, do czego można się przyczynić odpisując na ten cel 1% - KRS 0000225393. Jest też zrzutka: https://odbuduj.sokolowsko.org/sanatorium-dr-brehmera/
Trzymamy kciuki
W 2007 r. dawne Sanatorium Brehmera, w stanie postępującej ruiny, zmieniło właściciela. Od tego czasu Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ ratuje odbudowując zniszczony w 2005 r. pożarem kompleks sanatoryjny tworząc w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
W 2018 miała miejsce wywózka gruzu z dziedzińca, częściowe odwodnienie budynku, naprawa ścian konstrukcyjnych piwnicy, parteru i klatki schodowej głównej, montaż stropu żelbetowego części północno-wschodniej wraz z naprawą ścian poniżej, montaż dachu leżakowni wraz z kolumnadą na wcześniej przemurowanych ścianach. W 2019 remont był kontynuowany: montaż dachu części północno-wschodniej i przemurowanie gzymsów ścian, założenie obróbek blacharskich z rynnami, naprawa i wymiana ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz pokrycie papą dachów. Prace trwały nadal w 2020 i 2021 roku.
.jpg)
Część sanatorium jest już odbudowana, z salą wizualną i wieżą widokową otwartą w 2015 roku. Jeśli Grunwald zostanie podniesiony z ruin, będzie się w nim mieściło Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z muzeum Krzysztofa Kieślowskiego (27 czerwca 1941 - zm. 13 marca 1996). A nawet więcej niż muzeum, bo od lat trwa gromadzenie i archiwizacja wszystkich dostępnych pamiątek po jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który mieszkał w Sokołowsku i chodził tu do szkoły. Na razie trudno powiedzieć, kiedy renowacja zostanie ukończona.
.jpg)
Takie były początki
Dr Brehmer przystąpił do szeroko zakrojonych prac budowlanych, mających na celu rozbudowę niewielkiego zakładu hydroterapeutycznego w Sokołowsku. W 1862 r. wzniesiono pierwsze budynki – kuracyjny nazywany potem „starym domem” oraz pensjonaty „Weisse Haus” i „Villa Rosa”. Jednocześnie trwały prace nad uporządkowaniem otaczającego zakład terenu – powstał park leśny i zabudowania gospodarcze. Projektantem budowli znany architekt Edwin Oppler. Natomiast założenie parkowe było dziełem samego Brehmera.
.jpg)
W połowie lat 70. XIX wieku do starej części domu kuracyjnego dobudowano mieszkanie doktora Brehmera, ogród zimowy, bibliotekę i wysmukłą wierzę. W końcu lat 70. XIX wieku wzniesiono tak zwany „Nowy Kurhaus”, przylegający do starego od strony wschodniej. Wszystkie te budowle wzniesione zostały według projektów Opplera. W 1882 r., przebudowano wnętrza całego zakładu modernizując urządzenia higieniczne, ogrzewanie oraz klimatyzację. Dla gości zakładu leczniczego doktora Brehmera przygotowano 303 pokoje, znajdujące się w obu Kurhausach, w należących do zakładu willach, a także położonym w pobliżu sanatorium pensjonatach nie należących do zakładu.
Czytaj też:
SKRZYDŁO GRUNWALDU JUŻ NIEMAL ZADASZONE
Opr. MS
Foto użyczone: Sokołowsko - Laboratorium Kultury
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj