11 stycznia, podczas spotkania noworocznego w Starej Kopalni prezydent Wałbrzycha podsumował rok 2018 i zapowiedział wyzwania roku obecnego. To było nietypowe podsumowanie roku, bo mówiło o zdarzeniach kilku ostatnich lat i zapowiadało plany na całą pięcioletnią kadencję.

Wałbrzyskie spotkanie noworoczne zwyczajowo odbywało się w zamku Książ, w 2019 roku - roku nowej kadencji władz samorządowych prezydent spotkał się z radnymi, przedstawicielami spółek i instytucji miejskich na terenie Starej Kopalni. Noworoczne zaproszenie przyjęli też ksiądz biskup Ignacy Dec, parlamentarzyści ziemi wałbrzyskiej oraz włodarze gmin ościennych, a także przedstawiciele instytucji lokalnych i regionalnych współpracujących z naszym miastem na co dzień.
Spotkanie swoimi występami uświetnił Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych".
Tradycyjnie już motywem przewodnim tego spotkania były podziękowania za wspólną pracę, podsumowania ostatnich miesięcy i zapowiedź kolejnych, kluczowych dla rozwoju Wałbrzycha planów. 


Rok 2018 - jaki był?


- Myślę, że miniony rok był dobry. Ja z perspektywy ważnego wydarzenia w życiu miasta, jakim były wybory samorządowe, mogę ocenić, że również mieszkańcy ocenili, że ten rok i kilka ostatnich lat było dobre na tyle, że powierzyli mi (za co bardzo często i prawdziwie dziękowałem), ale również radnym w ogromnej większości swoje zaufanie - podsumowywał Roman Szełemej przypominając kolejne kluczowe inwestycje (Trasa Sudecka, Al. de Gaulle'a, ul. Przemysłowa) ostatnich miesięcy, działanie proekologiczne (m.in. zarybianie Szczawnika, wymiana pieców), pozyskiwanie funduszy z EBI (rewitalizacja) i spotkania w Brukseli. W podsumowującej rok prezentacji pojawiły się też m.in. rekordowa zbiórka na WOŚP, budowa żłobka na Nowym Mieście, rewitalizacja parku na Rusinowej, ważne miejskie imprezy sportowe, rekreacyjne w Książu i Steraj Kopalni. Nie zapomniano o infrastrukturze turystycznej - Palmiarni i książańskich sztolniach - a także obchodach i uroczystościach, w tym nadaniu nazwy rondu na Szczawienku.Wyzwanie roku 2018

Zapytany o najważniejszą kwestię, którą udało się rozwiązać w ubiegłym roku włodarz odpowiedział wprost. - Myślę, że mieszkania. Program Mieszkanie Plus, do którego udało nam się wpisać i pierwsze mieszkania już w grudniu pokazaliśmy, za chwilę będziemy je przydzielać zgodnie z procedurą, którą rozpoczęliśmy... - wyjaśnił, a pokrótce dodał: - ...ale nie tylko Mieszkanie Plus, ale przypominam też o mieszkaniach komunalne na ul. Husarskiej oraz socjalne na Przywodnej, które za chwilę przekażemy rodzinom wielodzietnym.
Prezydent zaznaczył, że zmiana Wałbrzycha ostatnich lat może się kojarzyć z mini osiedlem przy ul. Husarskiej. - Tego miejsca nie było jeszcze trzy lata temu, a dziś są tam siedmiopiętrowe budynki - piękne, nowoczesne. To jest w jakimś sensie symboliczna emanacja zmian w Wałbrzychu.              Lata 2019 - ...

Nadchodzący rok będzie kolejnym rokiem inwestycji, na które w budżecie przeznaczono środki w wysokości 246 mln zł. - Myślę, że lata następne, tak jak starałem się to przedstawić w ostatnich miesiącach będą też dobre dlatego, że dobre rzeczy będziemy kontynuować, a więc: mieszkania, "Czysty Wałbrzych", remonty dróg, czyste powietrze, to wszystko co się wiąże z jakością życia, no i pojawią się nowe, w moim przekonaniu ważne elementy, które nie od razu, ale w dłuższej perspektywie wpłyną na obraz, funkcjonowanie miasta, życie - wyliczył włodarz naszego miasta. Wśród inwestycji poza obwodnicą pojawia się też kontynuacja Trasy Sudeckiej na Sobięcinie, waga łącznika do drogi S3, dalsze budowanie mieszkań, remonty kamienic i dróg, a także - gdzie to możliwe - wymiana infrastruktury miejskiej na bardziej ekologiczną.  

Za ważne zmiany nadchodzących miesięcy uznał rozpoczęcie budowy obwodnicy, a także nowe elementy w infrastrukturze kolejowej. Mowa o centrum przesiadkowym i przystanku Wałbrzych Centrum. - One pokażą, że dla rozwoju Wałbrzycha i dla jego gospodarzy - również dla mnie - ważny jest spójny i równomierny rozwój całego miasta, a więc również jego "starszych dzielnic". Przed nami niełatwe, ale stabilne, rozwojowe lata. To chcę dziś, poza podziękowaniem za miniony rok, przekazać - konstatował szef Ratusza.


Wyzwanie roku 2019 i kolejnych

Za najtrudniejsze wyzwanie kolejnych miesięcy prezydent uznał konieczność poradzenia sobie z rozpoczynającą się budową obwodnicy Wałbrzycha. - Pewnie my, gospodarze miasta, posłyszymy przez te najbliższe 3-4 lata usłyszymy od kierowców i nie tylko wiele cierpkich słów, bo żeby było naprawdę zupełnie inaczej i lepiej, na początku musi być trochę gorzej - zaznaczył Szełemej dodając, że czeka nas przebudowa Placu Grunwaldzkiego, ul. Chrobrego, Kolejowej, ronda Tesco, a to wszystko nie będzie się działo w próżni. - Tamtędy jeżdżą tysiące samochodów, pojawiają się klienci urzędów, sklepów, ośrodków i miejsc usługowych. Będziemy musieli sobie z tym poradzić i już teraz bardzo proszę o cierpliwość kierowców oraz mieszkańców tych miejsc - wyjaśnił włodarz.  


polecamy również:
WAŁBRZYCH: ROK 2018 - JAKI BYŁ?


Elżbieta Węgrzyn