Trasa jest długa, wynosi 66 kilometrów, prowadzi górskimi szosami, wiele podjazdów, mało zjazdów. Na tej trasie kilka godzin spędzają 1 maja rowerzyści z Wałbrzycha, regionu i Polski jadący po to, żeby zaapelować o pomoc dla wałbrzyskiego Hospicjum i pokazać wszystkim, że takie ważne miejsce istnieje.


Na pomysł rajdu wpadli jego organizatorzy, Joanna Tąpolowska i Mariusz Wereszczyński. - Pewnego dnia siedziałem sobie w szpitalu przy komputerze i słyszę, jak Joanna mówi: mam taki plan, zróbmy rajd rowerowy dla hospicjum, potrzebuję, żebyś mi narysował mapę. I narysowałem. I tak się zaczęło - mówi Mariusz Wereszczyński, pracownik administracyjny wałbrzyskiego szpitala im. A. Sokołowskiego.Przed wyruszeniem w drogę prezes hospicjum, Renata Wierzbicka, zaprosiła uczestników, żeby obejrzeli obiekt i przywitali się z pacjentami, którzy na różne sposoby wyrażali swój entuzjazm.

- To jest nasze serce dla tych ludzi, którzy tu leżą i liczą na pomoc. Chcemy pomóc, aby to miejsce funkcjonowało jeszcze lepiej. W rajdzie biorą udział grupy - między innymi Rowerowy Świat, którego członkowie przyjechali z drugiego końca Polski. W tej chwili jest na liście 186 osób i wciąż mamy prośby, czy można dołączyć, choć lista jest zamknięta od 15 kwietnia. Nikogo nie wygonimy, choć ci uczestnicy jadą bez pakietu startowego i ubezpieczenia, na własną odpowiedzialność. Możemy mówić, że się udało, nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania - mówi Joanna Tąpolowska, z zawodu pielęgniarka, współpracująca z hospicjum.Najmłodszy uczestnik miał 9 lat, w Mieroszowie po Biegu Jeża dołączył 11-letni Kacper, syn pana Mariusza, był też 16-letni Oliwier i wielu innych. - Jadę, bo jedzie 10 moich znajomych z grupy Aktywny Wałbrzych - mówiła jedna z uczestniczek, pani Magda. Inni przyjechali z Kamiennej Góry, Świdnicy, Strzegomia, Lubawki, a także z Wrocławia, Zielonej Góry, Grudziądza, Łodzi, Kunowa czy Kalisza Pomorskiego.- Nie zrobilibyśmy tego bez naszych sponsorów, bez starostwa powiatowego, bez wójtów i burmistrzów gmin, przez które będziemy jechać. Dla nas to istotne, żeby uczestnicy rajdu zobaczyli też, jak my mieszkamy i żyjemy, wiele osób dzięki nim usłyszy o hospicjum. Nie chcemy, żeby się go bano, to bardzo wyjątkowe miejsce - mówiła Renata Wierzbicka (pilot zawodów).- Jestem tu po raz pierwszy i jestem pod wrażeniem, że ta atmosfera jest tak niezwykła, a miejsce magiczne - mówiła Iwona Frankowska, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego. - Życzę wszystkim, aby dojechali. Pamiętajmy, że dziś obchodzimy 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, opartej na chrześcijańskich zasadach wzajemnej pomocy - dodał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Rowerzyści wyjechali spod hospicjum i przez ul. Uczniowską, a potem Strzegomską i Noworudzką opuścili Wałbrzych. Potem przez Olszyniec oraz Jedlinkę skierowali się w stronę Głuszycy, gdzie przewidziano pierwszy półgodzinny postój. Tu uczestnicy otrzymali batony energetyczne, napoje i owoce, spotkali się z mieszkańcami i kwestowali na rzecz wałbrzyskiego hospicjum. Potem Grzmiąca, Rybnica Leśna, Unisław Śląski i Mieroszów, gdzie przewidziano podobny postój. Następnie Grzędy, Czarny Bór, Boguszów-Gorce, gdzie zakończenie rajdu przewidziano pod Dzikowcem - tu na rowerzystów czekał poczęstunek, ognisko i możliwość darmowego wjazdu wyciągiem na szczyt góry. Gratulujemy pomysłu!


O tej i innej akcji na rzecz naszego hospicjum:
WAŁBRZYCH: PIERWSZY RAJD ROWEROWY DLA HOSPICJUM JANA PAWŁA II
WAŁBRZYCH: DLA NASZEGO HOSPICJUM POBIEGNĄ AŻ DO KOŁOBRZEGU!

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: OBDAROWALI PACJENTÓW HOSPICJUM CIEPŁEM I KOSMETYKAMI
NASZE HOSPICJUM MA NOWE, HYBRYDOWE AUTO
WAŁBRZYCH: SZKOŁY I PRZEDSZKOLA SADZIŁY ŻONKILE NADZIEI (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: DZIECI I MŁODZIEŻ Z ŻONKILAMI W HOSPICJUM (FOTO)
TYSIĄC ŻONKILI DLA PACJENTÓW HOSPICJUM
WAŁBRZYCH: KILKADZIESIĄT ANIOŁÓW ZA POMOC DLA HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: OTRZYMALI ANIELSKIE SKRZYDŁA ZA POMOC DLA HOSPICJUM (FOTO)

WAŁBRZYCH: ŻONKILOWA KWESTA PO RAZ DRUGI NA ULICACH! (FOTO)
WAŁBRZYCH: BAWILI SIĘ, ŻEBY WSPOMÓC HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYCH: KSIĄŻĘCA POMOC DLA NASZEGO HOSPICJUM
NIEZWYKŁY KONCERT W STARYCH BOGACZOWICACH (FOTO)
NAGRALI PŁYTĘ Z GWIAZDAMI
PIASKOWA GÓRA: A TO WSZYSTKO DLA HOSPICJUM (FOTO)
WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM PROSI O POMOC DLA DZIECI
PIERWSZA ŻONKILOWA KWESTA NA WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM TRWATekst i foto: Magdalena Sakowska