Podczas wczorajszej - 12 maja - sesji rady miasta prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wymienił prowadzone i planowane przez miasto inwestycje, których koszt bardzo się zwiększył ze względu na sytuację panującą na rynku budowlanym. Trzeba było dokonać przesunięć z myślą o dwóch inwestycjach edukacyjnych. Jak to wygląda w poszczególnych przypadkach?


Żeby mieć na inwestycje...

Jak mówił prezydent, właśnie zaczyna się remont na terenie szkoły podstawowej na Podgórzu (Podgórze: piątki miało nie być, a świętuje jubileusz! (FOTO)) i już wiadomo, że będzie o kilkaset tysięcy więcej niż planowano. Podobnie jest z bieżnią tartanową Hali Lekkoatletycznej na Nowym Mieście, gdzie dzieci mają swoje zajęcia sportowe i gdzie robią się już dziury. Ma jednak ona być już gotowa 1 września.

- Intensywnie szukamy sposobów adaptacji naszych podmiotów do niebywałej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się dzisiaj samorząd i Polska. Dzisiejsza sesja zwołana została między innymi dlatego, że jeden z projektów budżetu partycypacyjnego, wyceniony pierwotnie na 800 000 zł, czyli remont podwórka przy szkole podstawowej nr 5, po wszystkich cięciach wyceniony został na półtora miliona złotych i musimy się do państwa radnych zwrócić z prośbą o zwiększenie dofinansowania tego projektu. Podobnie bieżnia była wyceniana wstępnie na 400 000-500 000, a dziś wyceniona jest na 980 000 zł. Chcemy rozpocząć budowę nowego budynku komunalnego przy ul. Husarskiej, ale zgłosił się tylko jeden oferent i podał cenę 12 mln zł, czyli jedno mieszkanie wycenione będzie na pół miliona złotych. Na pytanie, dlaczego aż tak drogo, odpowiedział, że nie wie, ile będzie musiał zapłacić za kredyt w drugiej połowie roku, ile będzie kosztowała stal, ile wyniesie płaca minimalna. Ja mam codziennie wnioski o podwyżkę wynagrodzenia, ale nie jesteśmy w stanie wszystkich oczekiwań spełnić. Nawet papier do druku, który dotąd zamawialiśmy za 300 000 zł, będzie kosztował 600 000, dlatego przechodzimy w szybkim tempie na digitalizację i tablety - mówił prezydent.

A w mieście toczy się ogromna liczba inwestycji. Czy są one zagrożone? Jak mówił Roman Szełemej, ich tempo w obliczu inflacji na pewno się zmniejszy i będą przesunięcia w budżecie na te, które zostaną uznane za niezbędne. Na pewno będą kontynuowane prace w budynku przy ul. Kubeckiego, gdzie do końca roku miasto planuje oddać kilkadziesiąt mieszkań komunalnych, a także w innych remontowanych już budynkach mieszkalnych. Podpisano umowy na rewitalizację Parku Sybiraków i ścieżek w Parku Sobieskiego - oddane są już place budowy - dobiega końca projektowanie wieży widokowej tamże, na którą miasto otrzymało fundusze zewnętrzne, podpisano umowę na projektowanie nowej szkoły nr 21 na Podzamczu, bo starego obiektu nie da się wyremontować. Toczy się remont na ul. Staszica i Paderewskiego z Placem Powstańców Warszawy, który ma być gotowy jesienią, ruszył remont 3 Maja po problemach z podłączeniami gazowymi.


... trzeba skądś zabrać

- Wiele ulic wymaga gruntownego remontu. Mówię tu o kontynuacji przebudowy ulic Wrocławskiej, Armii Krajowej, Prostopadłej, Reja, Ogrodowej, ulicach na Podzamczu. W najlepszym stanie są ulice na Piaskowej Górze, bo udało się zrealizować tam zrealizować wiele inwestycji, ale musimy tym, czym dysponujemy, bardzo mądrze zarządzać, jeśli chodzi o finanse - podsumował Roman Szełemej.

Dlatego podczas sesji dokonano przesunięć w prognozie finansowej miasta zmniejszając planowane wydatki między innymi na przebudowę ulic Moniuszki i Matejki w tym roku o 2 mln zł, a skrzyżowania Sikorskiego i Moniuszki o 2,5 mln zł i wydłużając realizację remontu ul. Wilczej do 2023 roku, przy zmniejszeniu wydatków na 2022 rok o 200 000 zł. Rezygnuje się też z realizacji zadania pn.: „Termomodernizacja i restauracja zabytkowego obiektu położonego w zespole pałacowo-willowo-parkowym przy ul. Zamkowej 2 na cele Urzędu Stanu Cywilnego” – w związku z czym wydatki majątkowe w roku 2022 ulegają zmniejszeniu o kwotę 1.000.000 zł, a w roku 2023 o kwotę 5.534.750 zł.


Jeśli ktoś ma pytania...

O te i inne sprawy będzie można prezydenta zapytać osobiście, bo wraca do otwartych spotkań z mieszkańcami. Na początek pięć dzielnic:

- 23 maja, godz. 17:00 Gaj, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2,
- 24 maja, godz. 17:00 Podzamcze, Zespół Szkół Integracyjnych
- 25 maja, godz. 17:00 Nowe Miasto, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23,
- 26 maja, godz. 17:00 Podgórze, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5,
- 30 maja, godz. 17:00 Piaskowa Góra, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 37.


Czytaj też:
Wałbrzych: kiedy ruch na obwodnicy i przeprowadzka DK 35?
Gaj: jakie decyzje w sprawie pomnika czerwonoarmisty?


Tekst i foto: Magdalena Sakowska