Latem informowaliśmy o planie uruchomienia turystycznych pociągów transgranicznych. Jest przełom w tej sprawie. Już wiosną 2018 pociągi ruszą przez przejścia graniczne Mieroszów - Mezimesti oraz Lubawka – Kralovec. Będzie to szansa na wakacyjne wycieczki na czeskie pogranicze.


- Organizatorzy kolejowego transportu publicznego Kraj Kralove Hradecki oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego doszli do porozumienia w sprawie uzgodnienia kształtu oferty na przejściach granicznych Mieroszów - Mezimesti oraz Lubawka – Kralovec w rozkładzie 2017-2018 - mówi Wojciech Zdanowski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przyjęte porozumienie jest wynikiem długich starań sąsiedzkich samorządów i kursowanie pociągów zostanie sfinansowane przez UMWD oraz jego czeskie odpowiednika.

- W przypadku połączeń z Krajem Kralovo Hradeckim przewoźnikiem po stronie polskiej będą Koleje Dolnośląskie, po stronie czeskiej GW Train.  Pociągi na obu przejściach granicznych będą kursować w dni wolne od pracy, począwszy od długiego weekendu majowego do początku września - dodaje Zdanowski.

Trwa przygotowanie rozkładu jazdy
Koleje Dolnośląskie są w trakcie przygotowania rozkładu jazdy na projektowanej nowej linii D26 komunikującej Trutnov hlavní nádraží i Teplice nad Metují (skály Adršpach) z Wałbrzychem i Wrocławiem Głównym, ale też i Jelenią oraz Kamienną Górą. - Zakłada się uruchomienie tego połączenia w letnim sezonie turystycznym począwszy od 28 kwietnia do 2 września. Będą kursować cztery pary pociągów w soboty, niedziele i święta - pozwoli to na ruch co około 4 godziny. W tej chwili trwają prace związane z dopuszczeniem wjazdu naszych pojazdów za granicę - wyjaśnia Bogusław Godlewski z Kolei Dolnośląskich. Dodatkowo, poza weekendami pociągi mają również jeździć w czeskie i polskie święta państwowe, takie jak 31 maja i 15 sierpnia.

Transport pasażerski wraca
Więcej szczegółów zdradzają czeskie media. - Po 16 latach transport pasażerski powróci na czesko-polskie przejście graniczne Meziměstí - Mieroszów. Powodem jest uruchomienie nowych szybkich pociągów między polskim Wrocławiem i Adršpachem - czytamy na portalu zdopravy.cz.
Stan techniczny linii kolejowej nr 291 łączącej Boguszów-Gorce Wschód z granicą państwa w Golińsku nie wyklucza transportu weekendowo-świątecznego nastawionego na letni ruch turystyczny.
- Na rozkład jazdy składają się cztery pary pociągów: pierwszy poranny z Wrocławia, a drugi z Wałbrzycha.
Dwa jadą do Adršpachu, dwa do Meziměstí - dodają redaktorzy portalu. Pociągi do Meziměstí będą dodatkowo skomunikowane połączeniami pociągami czeskimi w kierunku Adršpachu i Trutnova.
Planowany jest też ostatni pociąg powrotny do Wrocławia Głównego. Pozostałe trzy pary pociągów w środku dnia mają kursować do i ze stacji Wałbrzych Główny, gdzie zaplanowano skomunikowanie ich z pociągami na linii Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba, a także z Lubawką i Kamienną Górą.

Harmonogram przejazdów przygotowywany jest z myślą o polskich turystach, którzy
często - z braku innych alternatyw - wybierają się do czeskich skalnych miast samochodami. Czesi upatrują w nowym połączeniu możliwość znacznego skrócenia czasu przejazdu z Polski do takich ośrodków miejskich jak
Praga i Hradec Králové, w przypadku Wrocław Główny - Hradec o około pół godziny.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: POCIĄG DO CZECH - JUŻ WIADOMO DOKĄD I KIEDY
POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO MEZIMESTI, DROGI I ROWERY
TRANSGRANICZNA TRASA ROWEROWA I POLSKO-CZESKA SIEĆ UZDROWISK

AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH: ZAPRASZAMY NA POGRANICZE POLSKO-CZESKIE


Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne - Adršpach