37 osób, instytucji i firm zostało uhonorowanych przez wałbrzyskie Hospicjum im. Jana Pawła II Aniołami oraz Super Aniołami Hospicjum 2017. Uroczysta gala odbyła się w zamku Książ, przedstawiciele wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej dziękowali za każdą pomoc.W roku 2016 hospicjum objęło opieką 1018 chorych, z czego 240 w poradni, 558 w hospicjum domowym i 220 w stacjonarnym.

- Opiekujemy się wszystkimi potrzebującymi, od niemowlęcia po stulatka. Staramy się podnieść im jakość życia, bo bardzo często w naszym mieście chorzy pozostają samotni, bez rodzin, które wyjechały za granicę. To nie jest tylko sprawa farmakologii, ale bycia z tym człowiekiem, potrzymania za rękę. Jest potrzebna opieka wielodyscyplinarna, holistyczna. Rodziny często mają problemy finansowe, czy problemy z dorastającymi dziećmi, nie mogącymi poradzić sobie z chorobą ojca czy matki – mówił Marek Karolczak, pielęgniarz i jeden z założycieli wałbrzyskiego hospicjum.


Wałbrzyskie hospicjum obejmuje też opieką 40 dzieci z miasta i 10 z powiatu, cierpiących na ciężkie przewlekłe choroby lub dotkniętych niepełnosprawnością. – Rehabilitacja refundowana przez NFZ nie jest wystarczająca. Nie dalibyśmy rady, gdyby nie pomoc gminy. I nie dalibyśmy rady bez państwa, którzy pomagają nam na różne sposoby, a także bez osób odpisujących nam 1% podatku. Mam nadzieję, że pewnego dnia NFZ obudzi się i zrozumie, że nie można limitować śmierci, tak jak nie można limitować urodzin. Chciałbym, żebyśmy się tu spotykali w przyszłości na innych zasadach, żebyśmy nie musieli już żebrać – mówił założyciel wałbrzyskiego hospicjum.


Holistyczne podejście do chorego wyraża się w tym, że do jego dyspozycji są w hospicjum nie tylko lekarz i pielęgniarka, ale także rehabilitant, terapeuta zajęciowy, psycholog, wolontariusz, kapelan. Wałbrzyska placówka walczy o środki organizując koncerty i festyny charytatywne, zbiórki publiczne, takie jak akcja z żonkilami. Wyjątkowym wydarzeniem była w grudniu ubiegłego roku „Kolędałka” Mirosława Kowalika, wydanie płyty z gwiazdorską obsadą - między innymi Zbigniewem Wodeckim - i premierowym koncertem w Starych Bogaczowicach, gdzie część gwiazd zaśpiewała w towarzystwie małych mieszkańców gminy. Dzięki tej akcji hospicjum zyskało 20 000 zł.


Dla chorych i ich rodzin hospicjum organizuje święta, jasełka, spełnia ich życzenia – w ubiegłym roku jedna z pacjentek miała marzenie, aby popływać łódką po Jeziorze Bystrzyckim i tak się stało. – Bardzo ważne dla naszych pacjentów są czwartkowe obiady fundowane przez restaurację „Maria”, kiedy mogą sobie oni wybierać z karty dań nawet wymyślne potrawy. Przy stole jest czas, żeby porozmawiać, podzielić się problemami i radościami. We wtorki natomiast z cukierni „Świerczyńscy” przyjeżdżają słodycze, jest czas na kawę i herbatę, na rozmowę też. W ten sposób nasi pacjenci mają po prostu inny czas od swojej codzienności – podkreśla Marek Karolczak. Podczas uroczystości podziękowania odebrał także personel hospicjum i wolontariusze.


Hospicjum opiekuje się też 38 osieroconymi dziećmi pacjentów, dostarczając im w miarę potrzeb ubrania czy żywność, ale też organizując wycieczki, dopłacając do wyjazdów na kolonie. Część z tych dzieci nie ma już ani matki, ani ojca, niektóre trafiły już do rodzinnych domów dziecka.

 

Nagrody Anioł Hospicjum otrzymali:

W kategorii „Szkoły”: Szkoła Fundacji Clever, PSP nr 15, Zespół Szkół Muzycznych i PSP nr 26.

W kategorii „Lekarze”: Katarzyna Bojarowska, Konrad Kudłacik i Paweł Pyka

W kategorii „Duchowni”: biskup świdnicki Ignacy Dec oraz wałbrzyscy księża: Krzysztof Moszumański, Jerzy Ossoliński i Stanisław Wójcik.

W kategorii „Gminy”: Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce i Stare Bogaczowice.

W kategorii „Firmy i organizacje”: Zamek Książ, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przychodnia Specjalistyczna Regina i Walenty Śliwa, Zakłady Koksownicze „Victoria”, firma Oponex, firma Jar-Bud, Bi1, Aqua-Zdrój, firma Agnes, firma Electrolux, Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju i Górnicze Koło Łowieckie „Szarak”.

W kategorii „Osoby prywatne”: Bolesława Wiernicka, Wojciech Sury, Krystyna Kik, Kamil Zieliński, Katarzyna Izabela Mrzygłocka, Henryk Frąckowiak, Marta Lupa-Wyszowska i Iwona Koszycka-Ławska.

Natomiast Super Anioły 2017 otrzymali Roman Szełemej, Krystyna i Mieczysław Świerczyńscy oraz Dorota Barańska.

 

Uroczystość ozdobił występ chóru z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 26.

Czytaj też:
NIEZWYKŁY KONCERT W STARYCH BOGACZOWICACH (FOTO)
NAGRALI PŁYTĘ Z GWIAZDAMI

PIASKOWA GÓRA: A TO WSZYSTKO DLA HOSPICJUM (FOTO)
TYSIĄC ŻONKILI DLA PACJENTÓW HOSPICJUM
WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM PROSI O POMOC DLA DZIECI
PIERWSZA ŻONKILOWA KWESTA NA WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM TRWA


Tekst i foto: Magdalena Sakowska