Wszystkich, którzy mają już dosyć zimy, ucieszy zapewne informacja, że temat odkrytego kąpieliska w Wałbrzychu nie umarł wraz zakończeniem kampanii wyborczej. Pierwszego działania w kierunku realizacji tego projektu możemy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu.

Zlecą analizę

- W porządku najbliższej sesji ma się znaleźć punkt dotyczący przesunięć środków w budżecie po to, aby zlecić firmie zewnętrznej fachową analizę lokalizacyjną odkrytego basenu w Wałbrzychu - mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy wałbrzyskiego Ratusza.
O tym, że wałbrzyszanie marzą o miejskim kąpielisku pod chmurką wiadomo nie od dziś. Po zamknięciu ostatniego odkrytego basenu w dzielnicy Rusinowa mieszkańcy korzystają z kąpielisk poza miastem i z nostalgią wspominają byłe zbiorniki. Latem ubiegłego roku Biuro Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego w mediach społecznościowych opublikowało w formie ankiety dwie propozycje lokalizacji wałbrzyskiego basenu pod chmurką z prośbą by mieszkańcy poprzez głosowanie wybrali jedną z nich. W ankiecie wzięły udział tysiące uczestników, większość z nich preferowała lokalizację nowego basenu na Nowym Mieście, mniejszą popularnością cieszyła się lokalizacja na Białym Kamieniu, jednak i ona miała wielu zwolenników. W ostatnich miesiącach do tematu kąpieliska nie wracano, co nie znaczy, że temat odłożono ad acta. Wyczekiwaną inwestycją zajmuje się biuro inwestycji. - Złożyliśmy wniosek o ujęcie w planie budżetu 50 tysięcy złotych, zakładamy że w granicach tej kwoty będzie zlecenie analizy kosztować. Roześlemy zapytania i będziemy czekali na oferty. Sądzimy, że wykonanie analizy potrwa około dwóch do trzech miesięcy od podpisania umowy - mówi Karol Grzondziel, kierownik biura inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.


Co niezbędne dla basenu?

Kwestia odkrytego kąpieliska nie od dziś jest tematem przemyśleń spółki Aqua Zdrój, która jest żywotnie zainteresowana wynikami analizy lokalizacji tego obiektu. Biały Kamień od początku był też brany pod uwagę jako jedno z potencjalnych miejsc budowy otwartego kąpieliska. - Nadrzędną sprawą nie jest to, ile nas jako miasto będzie kosztowało to dzisiaj lub jutro, ale ile nas to będzie kosztowało w perspektywie kilku lat. Taki basen nie może powstać w miejscu, gdzie nie ma bazy sprzętowej, ludzi do jego obsługi oraz miejsca rekreacyjnego i parkingu na potrzeby kąpieliska. Największym wyzwaniem jest zaś zaopatrzenie w wodę, która nie będzie wodą z wodociągów, ale wodą kopalnianą, umiejętnie zagospodarowaną wodą opadową lub pochodzącą z własnych studni głębinowych. Lokalizacja posiadająca te walory ma szansę na realizację - wyjaśnia Rafał Wiernicki wiceprezes zarządu Aqua Zdroju. Dodaje również, iż dobrze się składa, że analizę wykona doświadczony wykonawca zewnętrzny, którego cechować będzie świeże i kreatywne spojrzenie na nasze wałbrzyskie poszukiwania oraz sentymenty.


Dwie konkurencyjne lokalizacje. Może więcej?

Wałbrzyszanie w ankiecie internetowej wskazywali jako najlepszą lokalizację kąpieliska dzielnicę Nowe Miasto. Lokalizacja odkrytego basenu w okolicy Hali Lekkoatletycznej może wiązać się z wykluczeniem planów modernizacji tamtejszego stadionu, bo niecki, teren rekreacyjny i parkingi gdzieś będą musiały powstać... Analiza wykaże też, czy Nowe Miasto dysponuje potencjałem wodnym wystarczającym do prowadzenia kąpieliska bez narażania miasta na astronomiczne rachunki za wodę. 

Aqua Zdrój dysponuje zarówno bazą sprzętową, jak i ludźmi do obsługi takiego obiektu, a co najważniejsze ma też studnię głębinową zapewniającą wodę spoza systemu wodociągów, co z pewnością zostanie wzięte pod uwagę przez firmę wykonującą analizę mającą na celu wskazanie optymalnej lokalizacji odkrytego basenu. W przypadku Białego Kamienia nie byłoby też problemem znalezienie miejsca na niecki basenu, trudniej byłoby natomiast zapewnienie odpowiednio rozległej bazy: niezbędnego przyległego do basenu terenu rekreacyjnego i parkingowego.

W analizie z pewnością nie zabraknie też innych potencjalnych lokalizacji przyszłego basenu. Pod uwagę mogą być brane miejsca dawnych basenów jak np. w dzielnicy Podgórze. A może firma zewnętrzna nas zaskoczy i wskaże za najlepsze rozwiązanie lokalizacyjne, którego my nie się nie spodziewamy?
     

Polecamy też:
WAŁBRZYCH: ODKRYTY BASEN W MIEŚCIE NAWET ZA 2 LATA