Piękny, secesyjny gmach na Sobięcinie przestanie niszczeć i znajdzie nowe zastosowanie.

Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu poszukuje wykonawcy „Opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i termomodernizację budynku zlokalizowanego przy ul. II Armii 4 w Wałbrzychu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu”. Zainteresowani realizacją tego zadania mogą się zgłaszać do 19 października.

Planowane prace w byłym przedszkolu

Zamówienie zostało podzielone na następujące części:
I część – koncepcja aranżacji wnętrz budynku, wraz z zagospodarowaniem terenu
II część – projekt wielobranżowy przebudowy budynku przy ul. II Armii 4,
III część – projekt termomodernizacji budynku przy ul. II Armii 4,
IV część – projekt zagospodarowania terenu działki nr 22 obr. 29 Sobięcin,
V część – pełnienie nadzoru autorskiego.Konieczne będzie zapewnienie dostępu do wszystkich kondygnacji osobom niepełnosprawnym, czyli winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i przenoszonych na noszach (lokalizacja szybu wewnątrz budynku bądź na zewnątrz). Budynek wymaga też wykonania izolacji pionowej i poziomej budynku oraz osuszenie ścian przyziemia. Remont i adaptacja czeka dach, pomieszczenia piwniczne, wzmocnienia mogą wymagać stropy. Przebudowa obejmie instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej nastąpi wedle potrzeb. Konieczne będzie uporządkowanie kanalizacji sanitarnej, a także przyłącza wodociągowego, wykonanie monitoringu, systemu przyzywowo-alarmowego, alarmu przeciwpożarowego, a także wykonanie audytu energetycznego. Jako że budynek jest zabytkiem, remont elewacji wg ustaleń z konserwatorem zabytków. Powstanie też nowe ogrzewanie - lokalne źródło zasilane energią odnawialną, wydzielenie pomieszczenia w którym zostaną zamontowane pompy ciepła wraz z niezbędną armaturą do przygotowania CWU oraz ciepła na potrzeby CO wraz z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania dla wszystkich pomieszczeń.Planowana jest też rozbiórka budynku gospodarczego, zagospodarowanie terenu wokół domu  komunikacji, czyli powstanie dojścia, dojazdów, parkingu, miejsc gromadzenia odpadów oraz terenu zielonego z alejkami i ławkami. Dodatkowo, projektujący ma też zapewnić odbiór wód opadowych do zbiorników, w celu wykorzystania ich do nawadniania terenu zielonego.

Działka 22 obr. 29 Sobięcin, którą budynek zajmuje ma zostać ogrodzona i oświetlona, a dojazd do budynku pozbawiony barier architektonicznych.Powstanie DPS

- Problemy techniczne tego pięknego budynku wymagają podjęcia z naszej strony działań i znalezienia dla niego nowej roli. Zdecydowaliśmy o przystosowaniu go do potrzeb Domu Pomocy Społecznej, ponieważ spełnia on warunki niezbędne dla tego typu placówek, wymaga też przebudowy. Placówki opiekuńczej potrzebują mieszkańcy Sobięcina, ale nie bez znaczenia jest też możliwość ratunku budynku - mówi Magdalena Stefańska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Miasto dysponuje już placówką opiekuńczą dla seniorów z problemami w poruszaniu się na Białym Kamieniu przy ul. Andersa.

Istniejący zabytkowy budynek ma być przeznaczony na całodobowy pobyt osób przewlekle somatycznie chorych (minimalna liczba miejsc/łóżek 45). W budynku ma powstać m.in. pomieszczenia administracyjne, pomieszczenie kuchenne do sporządzania posiłków oraz mniejsze pomieszczenia  kuchenne na piętrach, dostępne dla mieszkańców do samodzielnego przygotowania posiłków, łazienka wannowa na każdym z piętrze, pokój dla pracownika socjalnego, pomieszczenie socjalne dla opiekunów i pracowników, łazienka dla personelu, a także magazyn, palarnia i inne niezbędne pomieszczenia gospodarcze.

Wedle wytycznych MOPS, w budynku powstaną na potrzeby pensjonariuszy pokoje jednoosobowe i wieloosobowe, kaplica, pokój dziennego pobytu, pokój gościnny, pokój zabiegowy/medycznej pomocy doraźnej, a także gabinet terapii i rehabilitacji, do tego jadalnia, zaplecze biurowo-socjalne i kuchenne. Nie zabraknie kotłowni, pralni i pomieszczeń magazynowych. Ma też powstać pomieszczenie wspólne pełniące rolę biblioteki - świetlicy. 
Piękny dom z przeszłością

Budynek przy ul. II Armii 4 to gmach wolnostojący o trzech kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony. Jego ściany są ceglane, a dach mansardowy kryty dachówką zakładkową, a dach płaski kryty papą termozgrzewalną. Przed remontem budynek ogrzewano opałem stałym.  Jego powierzchnia użytkowa pomieszczeń to 648,15 m2, a powierzchnia komunikacji z klatką schodową 195,86 m2. Posiada on dwa wejścia i otacza go działka o kształcie prostokątnym.

Budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków jako, że został zbudowany na początku XX w. (na frontonie widnieje data 1905 rok). W okresie przedwojennym budynek był znany jako Willa Reimann, czyli Reimann Hof - od nazwiska jej właściciela. Od września 2000 do 31 sierpnia 2017 roku, czyli w niemal dwóch ostatnich dekadach mieściło się tu niepubliczne przedszkole "Sobięcinek".


Inne gmachy z przeszłością i ich nowe role:

Budynek przy ul. Matejki 5 -> placówkę dla seniorów i młodzieży
Wałbrzych: Kto przywróci blask byłej willi dra Issmera?Budynek przy ul. Zamkowej 2 -> wałbrzyskiej Sali Ślubów
 Wałbrzych: Co się dzieje przy willi Keindorft? [FOTO]
Wałbrzych: Willa Keindorft i Sala Ślubów - jaka po remoncie? [WIZUALIZACJE]
WAŁBRZYCH: WILLA KEINDORFT OD ŚRODKA - TU BĘDZIE USC [FOTO]

NOWY URZĄD STANU CYWILNEGO JUŻ WKRÓTCE

WAŁBRZYCH: SALA ŚLUBÓW I USC. GDZIE TRAFIĄ OSTATECZNIE?
WIELKA PRZEPROWADZKA I NOWA SALA ŚLUBÓW
NOWA SALA ŚLUBÓW I URZĄD MIEJSKI W BYŁEJ APTECE


Budynki z przeszłością na sprzedaż:
Wałbrzych: dawne budynki szybu Wanda sprzedaje syndyk (FOTO)

WAŁBRZYCH: BYŁA SZKOŁA NA PODGÓRZU MA SZANSĘ NA NOWE ŻYCIE (FOTO)
Szczawienko: dawna przychodnia zdrowia na sprzedaż (FOTO)

Wałbrzych: Była szkoła i działki miejskie poszły pod młotek!
Żłobek na Nowym Mieście zmienił właściciela. Co w nim będzie? (FOTO)
SZCZAWIENKO: CZY BYLI CHĘTNI NA DAWNY BUDYNEK PORCELANY KSIĄŻ?
WAŁBRZYCH: OBIEKT PO DAWNEJ PRZYCHODNI MSW NA SPRZEDAŻ (FOTO)
Wałbrzych Zielony Rynek: Mieszkania w miejsce targowiska [WIZUALIZACJE]
Biały Kamień: historyczny biurowiec idzie na sprzedaż (FOTO)


- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: BYŁY ARESZT ŚLEDCZY ZMIENI PRZEZNACZENIE?
- Szpital na Gaju: Szpital na Gaju - co dalej z opuszczoną placówką? (FOTO)
Wałbrzych: Dawny szpital na Gaju ponownie na sprzedaż [FOTO]
Budynek byłej Kalkomanii - Wałbrzych: Budynek byłej Kalkomanii na sprzedaż
- Szpital Uzdrowiskowy Zuch - Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?
- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie

Zmieniły właścicieli:oprac. i fot. z logo Elżbieta Węgrzyn
pozostałe zdjęcia - MZB