Pechowy weekend miała para wałbrzyszan z ul. Zakopiańskiej, która w piątkowy wieczór spędzała przy kominku. Oboje zatruli się tlenkiem węgla.

W ostatni weekend strażacy z Wałbrzycha i ochotnicy z powiatu otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących zdarzeń związanych bezpośrednio z sezonem grzewczym. Zgłaszano to m.in. dwukrotnie nieszczelności przewodów kominowych na ul. Niepodległości, gaszono też pożary sadzy w Kuźnicach Świdnickich na ul. Bema i w Boguszowie na ul. 1 Maja. Przy tego typu zdarzeniach ratownicy każdorazowo sprawdzali w lokalach mieszkalnych obecność niebezpiecznego tlenku węgla. Jego niewielkie stężenie stwierdzono m.in. podczas akcji na ul. Niepodległości.

Natomiast niebezpieczne dla zdrowia i życia stężenie czadu spowodowało zasłabnięcie młodej kobiety. - W sobotę tuż po północy na ulicy Zakopiańskiej zatruciu tlenkiem węgla uległy dwie młode osoby: 22 i 25-letnia. Kobieta i mężczyzna przebywający razem w mieszkaniu źle się poczuli, kobieta straciła przytomność, mężczyzna wezwał służby - relacjonuje Tomasz Kwiatkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Poszkodowany zdążył przed przyjazdem dwóch zastępów strażackich przewietrzyć, ale pomiary i tak zanotowały tlenek węgla. Okazało się, że młodzi palili w kominku, który nie miał odpowiedniej wentylacji. Strażacy ewakuowali parę i udzielili młodym pierwszej pomocy - przykryli ich kocami termicznymi, podali tlen. Wałbrzyszanie zostali zabrani do szpitala przez pracowników Pogotowia Ratunkowego.

Przypominamy o konieczności dokonywania regularnych przeglądów kominiarskich i możliwości zakupienia tzw. czujników czadu. Mogą one zaalarmować rodzinę o ulatnianiu się niebezpiecznego gazu, który jest bezwonny i bezbarwny. Kosztują niewiele, a mogą uratować życie.

W obecnym sezonie grzewczym wcześniej nie doszło do zatruć CO:
WAŁBRZYCH: UL. WAJDY - CZAD PONOWNIE GROŹNY

CICHY ZABÓJCA I CZUJNA MIESZKANKA

Zdarzenia z poprzedniego sezonu:
RODZINA ZATRUŁA SIĘ TLENKIEM WĘGLA
TLENEK WĘGLA ZBIERA ŻNIWO

CO ZROBIĆ, ŻEBY NIE ZACZADZIĆ SIĘ WE WŁASNYM DOMUElżbieta Węgrzyn