Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy rondzie u zbiegu ulic Kamienieckiej, Noworudzkiej i Głuszyckiej, które od dziś nosi nazwę Ronda 100-lecia Niepodległości Polski oraz wciągnięcie flagi na maszt podczas wykonywania Mazurka Dąbrowskiego były częścią tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Wałbrzychu.


W ceremonii otwarcia wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji miejskich oraz mieszkańcy. Uczniowie II LO odśpiewali "Rotę" i "Legiony", a dziesięć przedstawicielek Kongresu Kobiet ubrało się na te okazje w kostiumy inspirowane damską modą z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Poświęcenia nowego ronda dokonał ks. Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii im. św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach, do której należy Rusinowa.Robert Delegiewicz wcielił się w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytując tekst symbolicznej depeszy, którą tenże wysłał 16 listopada 1918 roku w języku francuskim do rządów wszystkich państw biorących udział w konflikcie zbrojnym I wojny światowej i państw neutralnych, informując je, że wznowienie niepodległości i suwerenności polskiej staje się faktem dokonanym i że zostało powołane do istnienia nowe państwo o ustroju demokratycznym.- Warto zaznaczyć, że w tym dokumencie Marszałek mówi jeszcze o obywatelach, ale później, kiedy wszedł w życie jego dekret nadający Polkom prawa wyborcze, zmienił to zdanie dodając obywatelki i uwzględnił i kobiety, i końcówki żeńskie - przypomniała Elżbieta Polewska z Kongresu Kobiet. Polki zyskały prawa wyborcze 28 listopada 1918 roku.- Z dzisiejszym otwarciem wiążą się dwie rzeczy, mamy symbol państwa polskiego, czyli nazwę ronda i flagę, ale także mamy nową bramę wjazdową do naszego miasta, jego wizytówkę - mówił podczas przecięcia wstęgi prezydent Roman Szełemej.

- To prezent dla jedlinian, mamy też nową ścieżkę rowerową, którą przejechało już wielu jedlinian i wałbrzyszan - mówił Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.Jak zapowiedział prezydent, biało-czerwona flaga zostanie na rondzie już na stałe, ale z czasem pojawią się nowe elementy. Koncepcja nowego ronda nieco przypomina bowiem zagospodarowanie Ronda Unii Europejskiej na Szczawienku. - W tym roku na rondzie będzie rozścielona trawa, a wiosną pojawią się dodatkowo zawieszone na słupach biało-czerwone kwiaty w donicach. W centrum ronda umieszczony został 18-metrowy maszt z flagą Polski o powierzchni 13 metrów kwadratowych. Maszt ten jest w czterech punktach podświetlany. Na rondzie znajduje się też tablica pamiątkowa o wymiarach 120x70 cm zamontowana na bloku granitowym - wymienia Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.O inwestycji:

KAMIENIECKA: OTWARCIE Z ELŻBIETĄ BIEŃKOWSKĄ I ZDJĘCIA Z GÓRY
DO KIEDY REMONT UL. KAMIENIECKIEJ? CO GO UTRUDNIA?
UL. KAMIENIECKA - WZNOWIONE PRACE I ZMIANY [FOTO]

ULICA KAMIENIECKA - SĄ NIESPODZIANKI REMONTOWE [FOTO]
Ul. KAMIENIECKA - REMONT TRWA. CO NA PLACU BUDOWY? [FOTO]
ULICA KAMIENIECKA: RUSZYŁY PRACE I UTRUDNIENIA [FOTO]
CO Z KAMIENIECKĄ I TRASĄ SUDECKĄ?
TRASA SUDECKA: RUSZYŁ PRZETARG NA UL. KAMIENIECKĄ I RONDO
RONDO NA KAMIENIECKIEJ - CO WSTRZYMUJE BUDOWĘ


Inne ronda w Wałbrzychu i okolicy:
WAŁBRZYCH: JAK NAZWAĆ RONDA PRZY GRANICY MIASTA? JEST PROJEKT
WAŁBRZYCH: PRZY GRANICACH MIASTA CORAZ ŁADNIEJSZE RONDA (FOTO)
WAŁBRZYCH: RONDO IRENY SENDLEROWEJ I RADA KOBIET (FOTO)
RONDO PRZY PALMIARNI WESZŁO DO UNII EUROPEJSKIEJ [FOTO]
RONDO PRZY PALMIARNI ZOSTANIE NAZWANE?
TRZY RONDA Z NAZWAMI. BĘDZIE SKWER LECHA KACZYŃSKIEGO?

PLAC NA ROZDROŻU ZMIENI NAZWĘ. NAZWĄ BEZIMIENNE RONDAMagdalena Sakowska, współpraca Elżbieta Węgrzyn
Foto: Magdalena Sakowska