Rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie budowy sieci autostrad i dróg ekspresowych, wpisując w dokument dwie nowe drogi ekspresowe przebiegające z południa na północ i ze wschodu na zachód województwa dolnośląskiego. Jedna z nich ma przebiegać blisko Wałbrzycha.


Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej we Wrocławiu 25 września poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję w sprawie uzupełnienia sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce. Oznacza to, że rozpoczną się procedury budowlane dla dwóch ważnych inwestycji na Dolnym Śląsku – drogi S8 Wrocław – Kobierzyce – Ząbkowice - Kłodzko oraz drogi S5 Wałbrzych – Świdnica – Wrocław.23 września rada ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Dopisane zostały m.in. S8 z Wrocławia do Kłodzka i nowa droga ekspresowa S5 łącząca Wrocław, Świdnicę, Wałbrzych i Bolków (trasa S3).
- Drogi ekspresowe otwierają komunikacyjnie nasz region znakomicie ułatwiając połączenia nie tylko dla mieszkańców ale również dla turystów oraz inwestorów. Rada Ministrów podjęła decyzję - zaczynamy procedurę budowlaną drogi S8 Wrocław - Ząbkowice - Kłodzko oraz S5 Wałbrzych - Świdnica - Wrocław. To historyczna decyzja dla Dolnego Śląska i finał naszych starań o włączenie południa województwa do sieci dróg ekspresowych - komentuje Michał Dworczyk.

Budowa obu dróg ma kosztować 8-9 mld zł. Nowa trasa S8 będzie miała 80 km długości, a S5 prowadząca od gotowego już węzła S3 w Bolkowie przez okolice Świebodzic do Świdnicy i dalej przez Sobótkę do Wrocławia ma mieć 60 km długości. W okolicach Sobótki obie drogi mają się połączyć.

Jak mówił minister, dzięki drodze ekspresowej S5 czas podróży mieszkańców powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego do Wrocławia ma się skrócić o 30%, a nawet o połowę. Jej główne zadanie to odciążenie autostrady A4 w centrum Dolnego Śląska. Z mapy wynika, że S5 rozwiązałaby także problem wałbrzyskiego "korytarza" do S3. W najbliższych tygodniach ma zostać przedstawiony harmonogram prac przy obu drogach. Prace projektowe mogą ruszyć już w przyszłym roku, niestety, na ukończenie budowy obu ekspresówek będziemy czekać jeszcze co najmniej 8 lat, a najpierw ma powstawać S8.


Na temat planów nowej drogi ekspresowej pisaliśmy:
PREMIER MORAWIECKI W ŚWIDNICY ZAPOWIEDZIAŁ DROGĘ EKSPRESOWĄ
WAŁBRZYCH: DROGA EKSPRESOWA 35 ZMIENI NASZ REGION NA ZAWSZE?
DROGA EKSPRESOWA S35 - MARZENIE BARDZIEj, CZY MNIEJ REALNE?
Wałbrzych: Eldorado biznesu przy drodze ekspresowej nr 35?


Magdalena Sakowska
Mapy i dokumenty użyczone: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, profil społecznościowy Michała Dworczyka