Data wydarzenia: 27.11.2021 08:00 - 05.12.2021 21:00
Miejsce wydarzenia: B1 Piaskowa Góra

Właśnie rusza akcja "Paczka dla Borysławia". Można wesprzeć uczniów z partnerskiego miasta, którzy marzą o czymś, co dla nas jest codziennością, a czego oni nie mają. Tym razem będzie łatwiej, bo w pomoc włączył się jeden z wałbrzyskich hipermarketów.


Pojedzie 300 paczek

Jak co roku Wałbrzych szykuje prezenty świąteczne dla dzieci z polskiej szkoły podstawowej nr 3 w naszym partnerskim mieście – Borysławiu na Ukrainie. W tym roku akcja ma większy rozmach, w przygotowaniu paczek dla uczniów pomaga jeden z większych hipermarketów na Piaskowej Górze, B1 i dwie fabryki, a także harcerze z ZHR i ochotnicy z OSP Wałbrzych.

- Cieszymy się, że w tym roku akcja zyska szerszy wymiar dzięki nowym partnerom i mamy nadzieję, że jeszcze przed świętami uda się zawieźć około 300 paczek dla Borysławia i nie tylko. Z tego miasta wywodzi się około 30% mieszkańców Wałbrzycha. Obecna trudna sytuacja na Ukrainie dla mieszkających tam Polaków jest podwójnie trudna. Każda paczka jest warta około 50 zł. Chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców Wałbrzycha, którzy mają na ogół jakieś relacje z Borysławiem i nie tylko, o przyłączenie się do akcji. Mamy swoje DNA częściowo z Borysławia. Proszę więc o przemyślenie w trakcie zakupów, czy nie można ufundować takiej paczki, a my będziemy to organizować i zawieziemy tam jeszcze przed Bożym Narodzeniem dzięki życzliwości wałbrzyskiej firmy FanLogic - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.W każdej z paczek znajdą się słodycze oraz materiały szkolne. Na przykład taki zestaw: zeszyt, kredki, flamastry, cienkopisy, długopisy, przyrządy kreślarskie, figurka Mikołaja z czekolady, pierniki, czekolada i żelki.
Będą dwa weekendy z paczką

- Jako stary borysławiak organizowałem przez dwa ostatnie lata pomoc we własnym zakresie i tylko w ten sposób, na pewno nie tak hucznie, jak teraz, bez sponsorów, ale 300 paczek zawsze zorganizowałem dzięki życzliwości członków stowarzyszenia, zawiozłem i dałem każdemu dziecku do ręki, starałem się, żeby to nie leżało gdzieś w magazynach i nie zaginęło. Są tam różne polskie rodziny, dzieci żyją w rodzinach bogatych, ale w większości w biednych, a w szkole nr 3 uczą się nie tylko dzieci borysławskie, ale ze wszystkich wiosek powiatu drohobyckiego -
mówi Adam Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej.W akcji wezmą także udział przedstawiciele firm i instytucji wspierających inicjatywę. Dwie wałbrzyskie fabryki, Faurecia i Mando, zakupiły po 20 paczek. Przez dwa kolejne weekendy - ostatni listopadowy i pierwszy grudniowy harcerze z ZHR oraz ochotnicy z OSP Wałbrzych będą informować klientów marketu o akcji i zachęcać ich do zakupu paczki. Niezależnie od tego paczkę można kupić już od dziś w punkcie obsługi klienta, a na mieście pojawią się plakaty informujące o akcji.

Łączy nas historia

Miasto Borysław położone jest na Ukrainie w obwodzie lwowskim. Obecnie liczy sobie ok. 37 tysięcy mieszkańców, będąc ośrodkiem wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego i ozokerytu, przemysłu chemicznego, ceramicznego, spożywczego oraz posiada wytwórnię sztucznych diamentów.


Borysław od chwili powstania w XIV w. do 1945 roku, z wyłączeniem okresu zaborów, znajdował się w granicach Polski. Po zakończeniu II wojny światowej i włączeniu do ZSRR poddany został masowym deportacjom polskiej ludności, z której znaczna część trafiła do Wałbrzycha, oddając ogromne zasługi w budowie powojennego oblicza naszego miasta. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej podjęte zostały szerokie kontakty pomiędzy mieszkańcami Wałbrzycha i Borysławia.Opierając się na świadomości wspólnej tradycji i aspiracjach w zakresie integracji europejskiej miasta Wałbrzych i Borysław postanowili podjąć współpracę, zgodnie z założeniami i duchem traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 18 maja 1992 r. 
W piątek, 27 lutego 2009, o godz. 13.15 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Wałbrzychem a Borysławiem. W uroczystości wziął udział ówczesny prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, stronę ukraińską natomiast reprezentowali zastępcy mera Maria Grabluk i Giennadij Korkoniszko.A dary stały się szczególnie cenne po wybuchu zbrojnego konfliktu z Rosją w 2014 roku. Według relacji przedstawicieli środowisk kresowych sytuacja w Borysławiu była wtedy bardzo trudna. Ceny żywności i odzieży zwiększyły się o 100%, a wielu borysławiaków uczestniczyło w walkach na wschodzie Ukrainy. Jesienią w ciągu kilku tygodni udało się wtedy w Wałbrzychu zgromadzić dary o wartości około 75 000 zł - odzież, artykuły szkolne, artykuły medyczne, żywność, środki higieniczne.


Czytaj też:
WAŁBRZYSZANIE W BORYSŁAWIU - PODRÓŻ W CZASIE


Inne akcje świąteczne:
ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM WAŁBRZYSKIEGO SENIORA (LISTY)
WAŁBRZYCH: KIBICE RUSZAJĄ Z AKCJĄ: BIAŁO-NIEBIESKI MIKOŁAJ

Wałbrzych: Jak zostać biało-niebieskim Mikołajem?
Biało-niebieski Mikołaj ponownie w akcji!

Biały Kamień: Przed świętami z sercem i podziękowaniami [ZDJĘCIA]
Biały Kamień: W 2019 roku Mikołaj obdarował 500 dzieci [FOTO]

STRAŻACY OSP GORCE PRZYJADĄ NA SYGNALE ZE ŚW. MIKOŁAJEM!
Strażacy przyjechali ze świąteczną atmosferą [FOTO]
Motomikołaj przejedzie przez Wałbrzych. Gdzie go wypatrywać?
Szlachetna Paczka: możesz komuś podarować radość na święta!Tekst i foto: Magdalena Sakowska