Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe, remont najdłuższego w Polsce tunelu kolejowego pod Małym Wołowcem jest już niemal zakończony.


O jednej z kilku inwestycji kolejowych toczących się tego roku w naszym regionie pisaliśmy: PODGÓRZE: DOBIEGAJĄ KOŃCA PRACE W TUNELU KOLEJOWYM (FOTO). Od początku kwietnia na linii Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny prowadzone były ponownie prace w tunelu pod Małym Wołowcem. W ubiegłym roku została wykonana naprawa części obudowy tego tunelu (WAŁBRZYCH: NOWY ROZKŁAD NA KOLEI. CO Z TUNELEM POD WOŁOWCEM? (FOTO)). W tym roku prace kontynuowano i, jak zawiadamia PKP PLK, zostały właśnie zakończone.

- Codziennie na trasie Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne kursuje kilkanaście pociągów pasażerskich. Sprawny przejazd zapewniły prace PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w skalnym tunelu pod Małym Wołowcem na odcinku Wałbrzych – Jedlina Zdrój. Obiekt ma wzmocnioną wewnętrzną obudowę. Wykonawca oczyścił jej ceglaną powierzchnię, usunął poluzowane elementy i uzupełnił spoiny. Udrożniono i oczyszczono kanały wentylacyjne. Zmienił się wygląd wjazdów do tunelu. Oczyszczone są ściany czołowe wraz z gzymsami. Usunięto luźne bloki, odłamki skalne i samosiejki - relacjonuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
To jednak jeszcze nie koniec prac - skalne ściany będą zabezpieczone specjalnymi siatkami. Nad tunelem zostaną odtworzone rowy odwadniające. Jak zapewnia przedstawiciel kolei, prace te nie będą miały wpływu na ruch pociągów i zakończą się w październiku.

Na czas najważniejszych robót, od kwietnia do końca sierpnia, na odcinku Wałbrzych Gł. – Głuszyca obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Wartość tegorocznych prac przy tunelu to ok. 8 mln zł. W ubiegłym roku w obiekcie przeprowadzono prace torowe i naprawę części obudowy za 10,8 mln zł. W poprzednich latach na linii wykonano prace przy wiaduktach, mostach i w tunelu w Świerkach. Obecnie przebudowa obejmuje stację Ścinawka Średnia.Tunel na trasie Wałbrzych – Kłodzko pod górą Mały Wołowiec (720 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich, to najdłuższy skalny tunel kolejowy w Polsce. Ma 1603 m. Obiekt wydrążony w skale został oddany do użytku w 1912 r. Jak podsumowuje rzecznik, wykonane prace pozwolą na bezpieczne przejazdy pociągów w kolejnych latach.


Pamiętajmy, że na linii nadal utrudnienia

Pociągi odjeżdżają już normalnie ze stacji Wałbrzych Główny, ale pamiętajmy, że podróżując pociągiem w Kotlinę Kłodzką wciąż musimy się liczyć z utrudnieniami:


Z uwagi na prace torowe realizowane przez zarządcę infrastruktury PKP PLK SA w dniach 30.08-31.10.2020 r. na trasie Kłodzko Główne – Kudowa-Zdrój za pociągi linii D5, D15, D29 zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Przystanek komunikacji zastępczej w miejscowości Stary Wielisław znajduje się w okolicach remizy OSP, natomiast dla stacji Kłodzko Książek przystanek zastępczej komunikacji autobusowej znajduje przy ulicy Korczaka (obok kaplicy).

W dniach 15.12.2019-12.12.2020 r. na trasie Kłodzko Główne – Kudowa-Zdrój za wybrane pociągi została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Przystanek komunikacji zastępczej w miejscowości Stary Wielisław znajduje się w okolicach remizy OSP, natomiast dla stacji Kłodzko Książek przystanek zastępczej komunikacji autobusowej znajduje przy ulicy Korczaka (obok kaplicy). Uwaga: Przystanek Kulin Kłodzki nie będzie obsługiwany. Autobus nieprzystosowany do przewozu wózków i rowerów.


O pracach w tunelu i o obu tunelach pisaliśmy:
PODGÓRZE: DOBIEGAJĄ KOŃCA PRACE W TUNELU KOLEJOWYM (FOTO)
WAŁBRZYCH - JEDLINA-ZDRÓJ: KOLEJARZE WRÓCILI DO TUNELU (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWY ROZKŁAD NA KOLEI. CO Z TUNELEM POD WOŁOWCEM? (FOTO)
TUNEL POD WOŁOWCEM - KOLEJNE ZMIANY TERMINU ZAKOŃCZENIA PRAC (FOTO)
NIEUŻYWANY TUNEL POD WOŁOWCEM - CZY MOŻE SŁUŻYĆ TURYSTOM?
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - TUNEL POD WOŁOWCEM: NIE BĘDZIE TAK ŁATWO...
WAŁBRZYCH: PRACUJĄ W NAJDŁUŻSZYM TUNELU W POLSCE (FOTO)


Czytaj też:
LINIA 285 JEDLINA-ZDRÓJ - ŚWIDNICA WCHODZI NA NOWE TORY (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: BYLIŚCIE NA DACHU? MY BYLIŚMY... (FOTO)Opr. MS
Foto: JK