Ruszyła nowa internetowa zakładka z rozkładem komunikacji miejskiej w Wałbrzychu, a wczoraj wgrano tam aktualny rozkład jazdy. Nowa szata graficzna i funkcjonalności dostosowane do ITS warto wypróbować, bo wkrótce zakładka ta zastąpi starą - ze strony ZDKiUM. Jak oceniacie tą nową?

Wraz z uruchamianiem strony Inteligentnego Systemu Transportowego w Wałbrzychu ruszyła też nowa zakładka poświęcona komunikacji miejskiej w naszym mieście. Mowa o http://rozklad.walbrzych.eu/  na którą można wejść ze strony ITS lub bezpośrednio. - Zmienia się szata graficzna oraz w pewnym stopniu funkcjonalność. Mamy w rozkładzie na przykład takie opcje jak godzina odjazdu z przystanku, czego w poprzedniej wersji rozkładu nie było. Na mapie wyświetlają się nam wszystkie przystanki i możemy sobie wejść na konkretny przystanek i odczytać rozkłady jazdy autobusów z niego odjeżdżających, a także wyświetlić tablicę elektroniczną z najbliższymi odjazdami autobusów z tego przystanku w układzie minutowym - mówi Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.
Zatem na komputerze i telefonie będziemy mogli zobaczyć zarówno rozkłady jazdy poszczególnych autobusów na wszystkich przystankach, a także tablicę elektroniczną wybranego przystanku. 

W nowym rozkładzie pozostała funkcjonalność planowania optymalnej trasy z możliwością wyszukiwania miejsca prymarnego i docelowego na mapie z możliwością ustawienia takich parametrów jak liczba przesiadek, a także prezentacją jak długo zajmie nam dotarcie do punktu końcowego podróży.
W nowym rozkładzie można zmieniać kontrast i rozmiar czcionki,  jest on też dostępny w kilku językach - poza polskim angielskim, niemieckim i czeskim, jednak bez ukraińskiego czy rosyjskiego.

Jak strona ITS i nowy rozkład będą ukończone, trzeba będzie pożegnać zakładkę
http://rozklad.zdkium.walbrzych.pl/- Po przeniesieniu wszystkich danych na serwery ITS będzie funkcjonowała tylko jedna wersja rozkładu jazdy w internecie, działania te są jednak jeszcze w trakcie wdrażania. Nie będziemy rezygnować z używanej przez mieszkańców aplikacji My Bus - zaznacza Welc.


A jak Wam podoba się nowa zakładka z rozkładem komunikacji miejskiej w Wałbrzychu?

 

Elżbieta Węgrzyn