Dziś rano, 17 października, ok godz. 4.40 zawaliła się ściana kamienicy przeznaczonej do rozbiórki. Służby przeszukały gruzowisko i pilnują go.

- Zawaliło się około 30 metrów kwadratowych kamienicy przy ul. Mickiewicza 18a w podwórku za kamienicą nr 22. Na miejsce wysłaliśmy trzy zastępy ratowników z kamerami termowizyjnymi do przeszukania terenu. Nikogo w gruzowisku nie było, nikt nie został poszkodowany - wyjaśnia dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. Trzykondygnacyjna część budynku jest całkowicie zrujnowana. Przed laty w budynku mieściła się mykwa - rytualna łaźnia żydowska. Niedaleko niej, również na obecnej ul. Mickiewicza stała stara wałbrzyska synagoga. Budynek synagogi został spalony przez bojówki hitlerowskie z 9 na 10 listopada w 1938 roku podczas tzw. nocy kryształowej.

Gruz z zawaliska zalega na podwórku przylegającym do byłej PSP nr 12. Podczas akcji przeszukania gruzowiska obecni byli Policjanci i przedstawiciele nadzoru budowlanego. Miejsce jest zagrodzone, pilnuje go Policja ze Strażą Miejską. - Terenu będziemy pilnować dopóki nie zostanie on uprzątnięty i zabezpieczony, aby nie zagrażał mieszkańcom budynków wokół i przechodniom - zapewnia Magdalena Korościk z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.Elżbieta Węgrzyn