Budynek przy ul. Młynarskiej 29 od lat stał pusty, po rocznym remoncie posłuży pomysłowym mieszkańcom Wałbrzycha do stworzenia firm przyszłości.

Ulica Młynarska w Wałbrzychu nie kojarzyła się mieszkańcom z przedsiębiorczością, ani wygodą. Staromiejska kostka brukowa, niedoświetlony parking, a do tego kilka sypiących się budynków na zapleczu Rynku wymagających kompleksowego remontu. Jednym z nich była kamienica nr 29.19 grudnia 2019 prezydent Roman Szełemej podpisał umowę z wykonawcą  - przedstawicielami firmy Budmax Aleksander i Ronald Banaś sp. z o.o. sp. komandytowa z Boguszowa-Gorc - dotyczącą przebudowy tego budynku. Gmach na zewnątrz zmieni się niewiele, ale wewnątrz przejdzie prawdziwą rewolucję. - Planowany jest generalny remont całego obiektu - wymiana tynków, prace na elewacji, termomodernizacja, wymiana stolarki otworowej, docieplenie dachu, wykonanie centralnej kotłowni i nowego układu pomieszczeń, a także wymiana instalacji - wylicza Karol Grzondziel, kierownik Biura Inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Dodaje też, że choć wizualnie budynek ten wygląda źle, to stan techniczny jego konstrukcji jest dobry.
- W tym budynku stworzona będzie przestrzeń i "cieplarniane warunki" dla nowych wałbrzyskich firm - start-upów, które zyskają przestrzeń do rozwoju - informował Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Inwestycję powstania Wałbrzyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przywoływał również podczas spotkania noworocznego jako jedną z istotniejszych realizowanych w 2020 inwestycji miejskich.    
Projekt finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego RPO WD 2014-2020, o wartości  6.2 mln zł, (w tym dofinansowanie z UE 3.5 mln zł). Poza kompleksowym remontem budynku projekt obejmuje też zagospodarowanie przestrzeni przy budynku. Projekt ten ma zostać rozliczony do końca pierwszego kwartału 2021 roku, a realizacja inwestycji ma się zakończyć do końca 2020 roku.

Remont na potrwa rok, plac budowy wykonawcy został przekazany przed świętami.Poza tym budynkiem do remontu przeznaczono też ul. Młynarską i inne obiekty na jej terenie:
Wałbrzych - ulica Młynarska: za dwa lata jej nie poznasz
Wałbrzych: Trzy drogi w Śródmieściu do remontu. Które? [FOTO]

oprac i fot. Elżbieta Węgrzyn