W Starej Kopalni miała miejsce uroczysta gala otwarcia jedenastego Festiwalu Reżyserii Filmowej, którą poprowadzili Anna Dereszowska i Artur Żmijewski. Zaprezentowano trailery konkursowych filmów oraz jury, Jan Jakub Kolski odebrał kryształową statuetkę, a Anna Dereszowska zaśpiewała.


Dzik po wałbrzysku

- Witamy na pierwszej gali Festiwalu Reżyserii Filmowej w Wałbrzychu. Złośliwi mówią, że to zemsta na Świdnicy – przywitał zebranych Artur Żmijewski.

- Festiwal odbywa się w Wałbrzychu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Jestem święcie przekonana, że państwo zakochacie się w naszym mieście i będziecie tu przyjeżdżać z przyjemnością, a nie z przymusu – i nie będzie to zemsta na żadnym innym mieście – odpowiedziała reprezentująca gospodarzy Wałbrzycha Anna Maria Romańska, przewodnicząca rady miejskiej.


- Po festiwalu usiądziemy, podsumujemy, zobaczymy, co trzeba jeszcze poprawić, ale Wałbrzych ma ogromny potencjał i myślę, że zagościmy tu na kilka następnych lat – zapowiedział organizator festiwalu Stanisław Dzierniejko.

Odbierając zaległą nagrodę – Złotego Szczeniaka 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego - Artur Żmijewski zadedykował ją zmarłemu 1 lutego reżyserowi Wojciechowi Wójcikowi, twórcy "Ekstradycji". Poszukiwano też nowej symboliki dla nagrody Festiwalu Reżyserii Filmowej – dzik to herbowe zwierzę Świdnicy, gdzie impreza się narodziła. Po drodze gościła jeszcze w Jeleniej Górze i Głogowie.


- Dlaczego dzik? Bo charakteryzuje się męstwem i odwagą, a to powinny być cechy każdego reżysera – mówił Stanisław Dzierniejko.

- Dzik się kojarzy z Wałbrzychem. Mamy i Dzikowiec, i dziki wędrujące przez miasto i ogródki. To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę wręczyć statuetkę Kryształowego Dzika reżyserowi, którego twórczością jestem zauroczona – dodała Anna Maria Romańska.

Zapach trumienny to nie dla ciebie

Jan Jakub Kolski, któremu przypadł tegoroczny Kryształowy Dzik za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej, podkreślił, że to nieprawda, iż do takich nagród można się przyzwyczaić i odbierać je z rutyną – za bardzo wzruszają. - 20 lat temu koledzy przy rozdaniu Złotych Globów przez pomyłkę nominowali mnie do nagrody za dorobek całego życia. Na szczęście okazało się, że to tylko pomyłka. Ale słysząc o nagrodach za całokształt czy dorobek życia zawsze mam wrażenie, że to jest jakieś pożegnanie i jak ktoś chce mi coś złotego dać, myślę, że pewnie to oznacza stanie się byłym reżyserem, byłym mężczyzną, byłym artystą... a nie mam dobrej wiadomości dla moich konkurentów, czuję się świetnie. Dzik jest dziki, jest odważny, atakuje przeszkody, docieka, ma ciekawość – mówił reżyser "Jańcia Wodnika" i "Historii kina w Popielawach" odbierając statuetkę.


- Ten zapach trumienny to jeszcze nie dla ciebie – odpowiedział Stanisław Dzierniejko – i życzę ci, żebyś za rok odbierał tu nagrodę Złotego Dzika za kolejny film.

Nagrodzony reżyser poprosił o wsparcie dla poważnie chorego Piotra Sędzikowskiego, operatora Telewizji Wrocław, którego leczenie można wesprzeć za pomocą jego strony internetowej.

Wieczór zakończył recital Anny Dereszowskiej, która przypomniała dawne przeboje odsłaniające tajemnice kobiecej duszy. - Kobieta chce czekolady, która odchudza i chce zobaczyć Magdę Gessler bez makijażu. Chce mężczyzny, który będzie z nią chodził do Zachęty i czytał melodramaty i Joyce'a, ale chce też mężczyzny, co ma w oczach coś takiego... Nie przyniosłam tu, panowie, instrukcji obsługi kobiety, encyklopedii wiedzy tajemnej w 12 tomach i nie wyślę jej potem przez internet w PDF-ie, bo kobieta jest istotą niesłychanie skomplikowaną. Jak mężczyzna – powiedziała Anna Dereszowska, po czym pokazała, co można przeżyć podczas posiłku tylko we dwoje.


A w tym roku do nagrody Złotego Dzika nominowani zostali:

Piotr Domalewski - "Cicha noc"
Dorota Kobiela, Hugh Welchman - "Twój Vincent"
Krzysztof Lang - "Ach, śpij kochanie"
Paweł Maślona - "Atak paniki"
Łukasz Palkowski - "Najlepszy"
Jagoda Szelc - "Wieża jasny dzień"
Małgorzata Szumowska – "Twarz"

Do tej pory nagrodami specjalnymi FRF wyróżnieni zostali m.in. Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Jerzy Hoffman, Beata Tyszkiewicz, Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Beata Tyszkiewicz oraz Robert Więckiewicz.


Jury – Sylwester Chęciński, Janusz Majewski i Waldemar Krzystek – wystąpi na wspólnym panelu dziś, w sobotę 2 czerwca o godz. 14.00 w Starej Kopalni. A w najbliższych dniach poza projekcjami filmów konkursowych w kinie "Apollo" także warsztaty filmowe dla młodzieży, spotkanie autorskie z Januszem Majewskim, spektakl Jana Nowickiego i spotkanie z nim, a na gali zamknięcia zobaczymy Agatę Kuleszę, Roberta Gonerę i Wojciecha Pszoniaka.

O wydarzeniach i programie festiwalu:
WAŁBRZYCH: ANNA SAMUSIONEK WYŚCISKANA PRZEZ PRZEDSZKOLAKI (FOTO)
MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA NA KANAPIE Z WAŁBRZYSZANAMI (FOTO, FILMY)
FESTIWAL REŻYSERII 2018 W WAŁBRZYCHU: PROGRAM I WEJŚCIÓWKI
FESTIWAL REŻYSERII 2018: JAKIE GWIAZDY ODWIEDZĄ WAŁBRZYCH?

Magdalena Sakowska
Foto: JK