| Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Wałbrzych: jak Ania mała w kosza zagrała (FOTO)
Miejsce wydarzenia: Galeria Victoria
Co robiła mała Ania z Zielonego Wzgórza w Aqua Zdroju i dlaczego wkrótce powędruje do Galerii Victoria? Bohaterka uwielbianej nie tylko przez dzieci historii ma w Wałbrzychu ważną misję do spełnienia. Prosimy o udostępnianie.
Zaczęło się tak
Mają niespełna dwadzieścia centymetrów, ale ich misja jest niesamowicie ważna. Laleczki, które powstały w jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich, mają pomóc w znalezieniu rodzin zastępczych dla dzieci, które czekają na kochające rodziny. Trafią do pięćdziesięciu wybranych osób, które będą musiały zdecydować, czy chcą zapewnić kochający dom dla dzieci, czy będą dalej szukać rodziców zastępczych. Cała historia inspirowana jest losem tytułowej „Ani z Zielonego Wzgórza”, powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.
- Ania z Zielonego Wzgórza była sierotą. Sierotą, która potrzebowała miłości, troski, zainteresowania ze strony dorosłych i znalazła to w domu rodzeństwa Maryli i Mateusza, którzy docelowo stali się jej rodziną zastępczą. 150 lat temu wydarzyła się historia, która nadal jest aktualna. Nadal mamy dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które potrzebują pilnie opieki dorosłych osób w kochającej rodzinie – mówi Izabela Małek, zastępca kierownika działu pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.
A sytuacja robi się dramatyczna. W okresie samego majowego weekendu do wałbrzyskich domów dziecka i rodzin zastępczych trafiło kilkanaścioro dzieci i wciąż napływają kolejne postanowienia sądu dotyczące umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej. MOPS pilnie poszukuje osób i rodzin, które mogłyby pomóc dzieciom i pełnić funkcję rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
Pracownicy placówki proszą o udostępnianie apelu - kontakt dla chętnych pod numerem 74 664 08 47.
Ań wędrówki po Wałbrzychu
W takiej trudnej sytuacji narodziła się idea najnowszej akcji. W jednej z wałbrzyskich pracowni krawieckich powstało pięćdziesiąt lalek. To symboliczne Anie z Zielonego Wzgórza. We wtorek 30 maja lalki trafią do 50 wybranych mieszkańców Wałbrzycha ze specjalną instrukcją.
- To będzie zabawa w „podaj dalej”. Osoby, które dostaną lalkę, ale nie będą mogły stworzyć bezpiecznego domu dla Ani, czyli nie będą mogły być rodzicami zastępczymi, będą proszone o przekazanie lalki dalej. Będą musiały znaleźć godne zaufania osoby, które mają otwarte serce i być może będą mogły być rodzicami zastępczymi. Lalki będą przekazywane aż do momentu, gdy trafią do osób, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem czy dziećmi z placówek opiekuńczo-wychowawczych – tłumaczy Izabela Małek.
Osoba, która otrzyma lalkę i zdecyduje się na opiekę nad dzieckiem, która będzie chciała zostać rodzicem zastępczym, będzie musiała zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam przejdzie odpowiednie szkolenie i całą procedurę. Po zakończeniu procedury, laleczka – symboliczna Ania, zostaje w danej rodzinie. Przekazana zostanie jednak w nowej, kolorowej, odświętnej sukience, podobnie, jak to się stało w powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”, gdzie bohaterka otrzymała prezent w postaci sukienki.
- Ogromna liczba dzieci czeka na miejsce, gdzie mogą się odnaleźć, gdzie mogą realizować swoje marzenia, poczuć się bezpiecznie. Blisko 140 dzieci jest teraz w placówkach wychowawczych, opiekuńczych i czeka na te osoby, które wyciągną do nich dłoń - mówi Piotr Sapalski, koordynator pieczy zastępczej.
Laleczki, które otrzymają niesamowicie ważną misję, w całości wykonane są ręcznie.
- To mój autorski projekt. Z Anią jestem zaprzyjaźniona od lat. Kocham ją, uwielbiam. Początkowo Ania została zaprojektowana na kartce. Ma bardzo dużo elementów, wszystko jest robione ręcznie. Każda laleczka ma swoją duszę i liczę, że spełni swoją misję - mówi Monika Górska z pracowni krawieckiej Moni-Niteczka Rękodzieło Artystyczne.
Ania zadebiutowała na parkiecie
Po drodze Anie przeżywają różne przygody. We wtorek 23 maja jedna z laleczek reprezentujących kampanię, która promuje rodzicielstwo zastępcze, trafiła do przedstawicielek reprezentacji Polski w koszykówce, przekazana przez prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Reprezentacja przebywa na zgrupowaniu w kompleksie Aqua Zdrój. Był to symboliczny uroczysty początek tej ważnej akcji.
.jpg)
Teraz pozostałe Anie będą czekać w galerii
A Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza na Piknik Rodzinny z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który odbędzie się 30 maja 2023 r. (wtorek) na placu eventowym Galerii Victoria. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00, a zakończy o godz. 17:00, będzie miało charakter festynu rodzinnego. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych. Piknik będzie formą podziękowania wałbrzyskim rodzinom zastępczym za ich codzienną troskę, wrażliwość oraz nieustającą chęć niesienia pomocy.
W trakcie zainaugurowana zostanie tegoroczna kampania społeczna „Dołącz do nas – zostań rodziną zastępczą", polegająca na zabawie w „podaj dalej". Partnerzy wspierający działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymają wyjątkowe lalki, symbol rodzicielstwa zastępczego.
Czytaj też:
Wałbrzych: jest akcja w autobusie, włączy się i Mikołaj (FOTO)
Wałbrzych: 130 dzieci czeka na nowy dom. Niektóre już mają (FOTO)
Wałbrzych: mają po kilka lat i czekają, żeby im dać szansę
WAŁBRZYCH: FILM O PIECZY ZASTĘPCZEJ CHWYTA ZA SERCE. ZOBACZ!
Opr. MS
Foto użyczone: Rafał Glapiński, MOPS Wałbrzych, profil społecznościowy prezydenta Romana Szełemeja
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj