Mieszkańcy nowych bloków na Podzamczu nie dostaną kluczy ani przed świętami, ani przed Nowym Rokiem, choć oba są gotowe i mogliby tam wejść od razu.


Powodem jest nieukończenie na czas drogi dojazdowej na małe nowe osiedle. - Pogoda w najbliższych dniach ma być lepsza i dlatego liczymy na to, że uda się szybko wybudować tę drogę, a przekazanie kluczy mimo wcześniejszych deklaracji musimy przesunąć na styczeń, ponieważ Powiatowy Nadzór Budowlany nie zgadza się na wprowadzenie mieszkańców, póki jej nie ma – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

To już drugi powód opóźnienia inwestycji – wcześniej były to problemy z dostawą drzwi do mniejszego z budynków, który miał być gotów jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Być może ten będzie już ostatni.

Oba budynki będą kosztowały miasto 13 mln zł, z czego 4,5 mln to dotacja z BGK. Czekają w nich 72 mieszkania, 70% lokatorów mają stanowić rodziny z dziećmi, 20% seniorzy przeniesieni z mieszkań o złych warunkach, 10% osoby niepełnosprawne.

Jak zapowiedział podczas wczorajszej sesji rady miejskiej prezydent, ze względu na wysokie koszty prac budowlanych i problemy ze znalezieniem pracowników prawdopodobnie nie uda się utrzymać niewielkiej różnicy w czynszach między dwoma blokami komunalnymi na Husarskiej, gdzie opłata ma według założeń wynosić 13 zł za metr kwadratowy, a pięcioma blokami budowanymi obok przez spółkę akcyjną miasta i Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Jak mówił, w ich przypadku może to być 14 lub 15 zł za metr kwadratowy.

Spółka wyłoży na nowe bloki 32 mln zł w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkania w pięciu budynkach na Husarskiej mają być gotowe pod koniec przyszłego roku. Powstaje pięć 6- i 7-kondygnacyjnych domów. Do dyspozycji przyszłych najemców będzie 157 zewnętrznych miejsc postojowych. Na Husarskiej ma być w przyszłym roku budowany jeszcze jeden dom. Jeden z tych pięciu nowych (mniejszy) ma być własnością miasta, a nie spółki.

Więcej o inwestycji tutaj:
WAŁBRZYCH: HUSARSKA - DLACZEGO OPÓŹNIENIE I JAKIE ZMIANY?
WAŁBRZYCH: BĘDĄ TRZY CAŁKIEM NOWE BUDYNKI KOMUNALNE. GDZIE?
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!

HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
PODZAMCZE: RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

PODZAMCZE: SĄ JUŻ FUNDAMENTY, BĘDZIE LISTA
PODZAMCZE: HUSARSKA - WIĘCEJ O NOWYCH MIESZKANIACH (FOTO)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska